Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ligue 1

Verdiktet e Ligue 1/ E pabesueshme për Brestin, për herë të parë në histori në Champions

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim mbetur pak gjëra për t’u vendosur në javën e 28-të: PSG, kampion i freskët, fitoi 0-2 në fushën e Metz, me gola të Soler dhe Kang-In Lee.

Fitorja 3-0 në fushën e Toulosue e çon Brestin në fazën e grupeve të Championsit si vend i tretë.

Lille barazoi 2-2 me Nice dhe rrëshqet në vendin e katërt, që i jep mundësi të luajë në kualifikueset e Championsit.

Nice, që renditet e pesta, do të luajë në fazën e grupeve të Europa League-s, Lens në Conference League.

Bie zyrtarisht një kategori më poshtë Metzi, ndërsa Lorient, me fitoren 5-0 ndaj Clermont, do të luajë në play out për të siguruar qëndrimin në Ligue 1.

Lexo edhe:

Rezultatet, java 34

Le Havre – Marseille 1-2

Lens – Montpellier 2-2

Lille – Nice 2-2

Lorient – Clermont 5-0

Lyon – Strasbourg 2-1

Metz – PSG 0-2

Monaco – Nantes 4-0

Reims – Rennes 2-1

Toulouse – Brest 0-3

 

 

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...