Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Verstappen bën detyrën në shtëpi, siguron “pole position”, zhgënjim për Ferrarin

Botërori i Formula 1 u rikthye pas një pauze gati 1-mujore. Pasditen e së shtunës ulën siparin provat zyrtare të Çmimit të madh të Holandës. Në vendin e tij të lindjes, piloti i Red Bullit, Max Verstappen, nuk zhgënjeu.

Ai arriti që në sesionin e 3-të të realizonte kohën më të shpejtë, duke siguruar “pole positionin” e radhës këtë sezon. Holandezi la pas Landon Norris (McLaren) dhe George Russel (Mercedes).

Piloti tjetër i austriakëve të Red Bull-it, Sergio Perez, nuk shkoi më shumë se vendi i 7-të. Një e shtunë tjetër për t’u harruar për Ferrarin, teksa Carlos Sainz dhe Charles Leclerc duket se nuk po “hyjnë” akoma në ritmet e Botërorit, teksa u renditën respektivisht i 6-ti dhe i 9-ti.

Lexoni edhe:

Këto prova ishin interesante pasi surpriza mban emrin e Alexander Albon (Williams), teksa piloti britanik siguroi vendin e 4-t të nisjes në garën e së dielës. Pritet të konfirmohet nëse kjo sfidë do të jetë pasuesja e gjithë të tjerave, apo Ferrari dhe ndjekësit e tjerë të Red Bullit do të bëjnë çmos që këta të fundit ta kenë të vështirë suksesin.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...