Formula 1

Vettel: Dështova te Ferrari, nuk ruajta dot as rekordin e Schumacherit

Sebastian Vettel, vetëm pak muaj para ndarjes me Ferrarin, e pranon se përvoja e tij te “Kokëkuqja” ishte e dështuar, por nuk ndien keqardhje, edhe pse gjatë 5 viteve të tij në Maranello nuk arriti qoftë një objektiv.

“Nëse sheh pas, objektivi, ynë, pra objetivi im, ishte të fitoja kampionatin dhe nuk e arritëm. Në këtë aspekt kemi dështuar, por sidoqoftë kemi kaluar vite të bukura dhe nuk ndjej keqardhje. Doja të ngadalësoja sukseset e Hamiltonit, por nuk ia dolëm.”

54 podiume gjatë kësaj periudhe 5-vjeçare, dy herë radhazi nënkampion i Formula 1 me Ferrarin, por me mbërritjen e Charles Leclerc divorci është i pashmangshëm.

“Mendoj se jam mjaftueshëm i pjekur për të kuptuar përse shkoi kështu, analizuar arsyet dhe kaluar në një skuadër tjetër. Kjo është e vërteta. Ferrari ka qenë gjithmonë ëndrra ime. Nuk dua të them se më kanë bërë lavazh truri, por gjithmonë jam frymëzuar nga Schumacher me makinën e kuqe. Doja të ndiqja gjurmët e Michael te Ferrari. Isha dhe vazhdoj të jem i frymëzuar nga ai, sepse mendoj se është më i miri i të gjitha kohërave.”

Katër herë kampioni i botës tregon se kishte një objektiv, edhe pse dytësor, te Ferrari.

“Shpresoja t’i hiqja ndonjë titull Hamiltonit që rekordi i Schumacherit të zgjaste, por tashmë nuk mundemi ta bëjmë këtë. E doja një titull me Ferrarin për veten time dhe për Michaelin, mëkat që nuk funksionoi.”

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency