Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ Londra “ngjyroset blu”, Broja protagonist me gol në triumfin e Chelsea-t ndaj Fulham-it

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve.

“Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa protagonist i padiskutuar për skuadrën e Pochettinos ishte sulmuesi i kombëtares shqiptare Armando Broja, që e nisi këtë takim në rolin e titullarit.

Lexoni edhe:

Broja u shfaq i rrezikshëm që në minutat e para të takimit, ndërsa vazhdimisht mbante nën presion mbrojtësit e Fulhamit.

Chelsea zhbllokoi sfidën në minutën e 18’ me Mudryk që gjeti golin e parë në një ndeshje zyrtare.

Vetëm një minutën më pas, më saktësisht në minutën e 19’ Armando Broja kaloi mbrojtësit e Fulham dhe realizoi golin e tij të parë pas rikthimit nga dëmtimi.

Në fraksionin e dytë sulmuesi “kuqezi” pati të tjera raste për të shënuar, megjithatë rezultati në fund nuk ndryshoi.

Broja u largua nga fusha e lojës në minutën e 64’, pasi u duk se ndjeu një shqetësim të lehtë, me sulmuesin që u duartrokit nga tifozët e Chelsea-t në momentin e zëvendësimit nga Sterling.

Në fund ndeshja u mbyll me rezultatin 0-2, me Fulham që renditet në vend të 13-të me tetë pikë, teksa Chelsea renditet në vend të 11-të me tetë pikë.

Fulham-Chelsea (0-2)

Java e shtatë, Premier League 

64′-Armando Broja pëson një dëmtim në dukje të lehtë, por del nga fusha e lojës, duke u zëvendësuar nga Sterling dhe duartrokitet nga tifozët e Chelsea-t.

48′- Broja jep shkëndija në nisje të pjesës së dytë, provon të shënojë me kokë.

Mbyllet pjesa e parë e Fulham-Chelsea, Broja jep maksimumin në këtë 45-minutësh.

46′-Chelsea hidhet në sulm, Broja kthen bukur topin, por ndërhyjnë lojtarët e Fulham.

19′-Goooool! Armando Broja kalon mbrojtjen e Fulham dhe gjen golin e parë të sezonit me Chelsean. 

18′-Goool! Mudryk gjen rrugën drejt rrjetës dhe kalon Chelsean në avantazh. 

02′-Shkëndija e parë nga Broja, sulmuesi shqiptar kishte rastin për të zhbllokuar sfidën, por e dërgoi topin mbi portë.

Formacionet zyrtare Fulham-Chelsea:

 

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....