Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

VIDEO/ 28 penallti të ekzekutuara, ndeshja e C. League thyen rekordin për serinë më të gjatë të 11-metërshave

Ndeshja kualifikuese e raundit të parë në Conference League mes Glentoran (Irlandë e Veriut) dhe Gzirës (Maltë) e përfundoi kohën e rregullt dhe atë shtesë në barazimin 1-1. Për të vendosur skuadrën e kualifikuar duhej lotaria e penalltive e cila në fakt rezultoi një maratonë e pafund.

U deshën plot 28 penallti të goditura (27 u realizuan) që në fund Gzira të festonte kualifikimin falë 14 penalltive të realizuar me kundërshtarin që u ndal në 13. Ishte pikërisht penalltia e 28-të që u gabua nga Boyd dhe i dha mundësinë skuadrës malteze të prekë raundin e dytë të Conference League.

Lexo edhe: 

Pas ndeshjes, nga statistikat rezultoi se kjo ishte seria më e gjatë e penalltive në futbollin europian. Ndërkohë, një moment interesant gjatë goditjes së 11-metërshave ishte edhe ai kur portieri mendoi se e ndali goditjen e kundërshtarit, por topi kaloi vijën fatale me arbitrin që e konsideroi gol të rregullt.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...