Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ 80 mijë tifozë në “Wembley”, klubi historik rikthehet në Premier League pas 23 vitesh

Nottingham Forest rikthehet në Premier League pas 23 vitesh. Skuadra historike angleze, që ka fituar dy herë Ligën e Kampionëve (Champions League) në vitet 1979, 1980, mposhti 1-0 Huddersfield në finalen e “play-off”.

Dueli i luajtur në “Wembley” u ndoq nga 80.019 spektatorë dhe u vendos nga një autogol i Levi Colwill. 19-vjeçari devijoi gabimisht një top në portën e tij dy minuta përpara fundit të pjesës së parë.

Nottingham menaxhoi avantazhin e artë dhe në fund festoi rikthimin në elitën e futbollit anglez, aty ku mungon prej sezonit 1998/1999.

 

Djemtë e uellsianit Steven Cooper bëhen ekipi i tretë që ngjiten nga Championship në Premier League, pas Fulhamit dhe Bournemouth.

Klubi 157-vjeçar anglez ka fituar vetëm njëherë Premier League (1978), teksa me dy Champions League ndan vendin e tretë me Chelsea ndër skuadrat angleze më të suksesshme.

Vetëm Liverpool (6) dhe Manchester United (3) kanë arritur më shumë suksese në kompeticionin e më të fortëve.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...