Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ 9 gola në dy ndeshje! Kualifikohen Japonia dhe Spanja, eliminohet Gjermania

Gjermania fitoi 4-2 përballë Kosta Rikës në një sfidë plot emocione, por humbja e Spanjës 1-2 ndaj Japonisë solli eliminimin e katër herë kampionëve të botës! Japonia përmbysi rezultatin në minutat e para të pjesës së dytë dhe ia doli ta ruante avantazhin deri në fund përballë një Spanje pa motiv.

Kombëtarja aziatike e mbylli grupin E në vend të parë me 6 pikë dhe në raundin e 1/8-ve do të përballet me Kroacinë. Spanja u kualifikua si vend i dytë me 4 pikë, duke u renditur sipër Gjermanisë falë golavarazhit më të mirë.

Djemtë e Luis Enriques do të sfidojnë Marokun, vendin e parë të grupit F, për një biletë në çerekfinalet e Kupës së Botës.

Kupa e Botës
Katar 2022
Grupi E

KOSTA RIKA-GJERMANI 2-4 (Tejeda 59′, Vargas 70’/ Gnabry 10′, Havertz 73′, Havertz 85′, Fullkrug 89′)

Kronika e ndeshjes:

 89′ Gooooooooooooool! Gjermania realizon golin e katërt me anë të Niclas Fullkrug.

 

 85′ Gooooooooool! Goli i dytë i Kai Havertz, Gjermania në avantazh!

 

 76′ Gjermania pranë avantazhit, por Niclas Fullkrug dështon përballë super Keylor Navas.

 

 73′ Goooooooool! Barazon Gjermania shumë shpejt me anë të Kai Havertz. 

 

 70′ Gooooool! Kosta Rika në avantazh! Gafë e Manuel Neuer, Juan Pablo Vargas ndez festën e tifozëve të Kosta Rikës.

 

 67′ Shtylla e tretë në pak minuta për Gjermaninë!!!! Sërish i pafat Jamal Musiala.

 

 63′ Tjetër shtyllë e Gjermanisë, i pafat Toni Rudiger.

 

 61′ Gjermania pranë rikthimit në avantazh, Jamal Musiala ndalet nga shtylla.

 

 59′ Goooooooool! Barazon Kosta Rika me anë të Yeltsin Tejeda.

 

 45′ Provon edhe Leroy Sane për skuadrën e Hansi Flick, “predha” e sulmuesit përfundon jashtë.

 

 42′ Gafë e mbrojtjes gjermane, Keysher Fuller Spence del i lirë përballë Manuel Neuer, grushton portieri i Gjermanisë.

 

 40′ Gjermania vazhdon të kërkojë golin e dytë, por kthesa e Gnabry përfundon ngjitur me shtyllën.

 

 36′ Mundësi e mirë për Jamal Musialën, talenti bavarez “vallëzon” mes mbrojtjes kundërshtare, nuk vjen goli i dytë për “Pancerat”.

 

 10′ Gooooooooool! Gjermania në avantazh. Krosim i David Raum nga e majta, finalizim me kokë i Serge Gnabry. 

 

FORMACIONET ZYRTARE

Ndërkohë në sfidën tjetër, Luis Enrique ka bërë disa ndryshime, duke hedhur në fushë nga minuta e parë Alvaro Moratën, i cili shënoi ndaj Gjermanisë dhe ulur në stol Ferran Torres, pavarësisht relatave speciale që ka me të.

Kupa e Botës
Katar 2022
Grupi E

JAPONI-SPANJË 2-1 (Doan 48′, Tanaka 51′ / Morata 12′)

Kronika e ndeshjes:

 51′ Goooooooooool! Japonia përmbys rezultatin me anë të Ao Tanaka.

 

 48′ Goooooooooooool! Japonia barazon rezultatin falë një goli të bukur të Doan, sulmuesit të Freiburgut.

 

 34′ Unai Simon e tepron me mbajtjen e topit dhe rrezikon autogolin.

 

 12′ Goooooooool! Alvaro Morata kalon Spanjën në avantazh.

 

FORMACIONET ZYRTARE

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...