Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

VIDEO/ 90 minuta larg rikthimit në Premier League, tifozët e klubit historik “pushtojnë” fushën

Kanë kaluar 23 vite nga hera e fundit, që Nottingham Forest ka luajtur në Premier League. Ishte sezoni 1998-1999, kur skuadra zbriti nga “elita”, pasi u rendit në vendin e fundit, ndërsa në këtë sezon, Premier League është shumë pranë, vetëm 90 minuta larg.

Nottingham u rendit në vendin e katërt në Championship dhe fitoi të drejtën për të luajtur në “Play-Off” dhe në gjysmëfinale kaloi me vështirësi Sheffield Utd, me sfidën që u vendos nga penalltitë (3-3 rezultati përgjithshëm, 3-2 me penallti).

“The Reds” ishin një superfuqi në Angli, me një titull kampion 1977-1978, me Nottingham që në dhomën e trofeve, krenohet edhe me dy Champions League (1978-79 dhe 1979-80).

Rikthimi i tyre në Premier League pritet me shumë interes, ndërsa tifozët kanë nisur të ëndërrojnë diçka të tillë për të shijuar “elitën” përsëri në shkallët e stadiumit “City Ground”.

Në Londër, në “Wembley” më 29 maj, Nottingham do të luajë mundësinë e artë të rikthimit përballë Huddersfield në sfidën finale të “Play-off” në Championship, për të mësuar skuadrën e tretë të promovuar në Premier League për sezonin e ardhshëm.

Lajme të tjera

Futboll

Jose Mourinho është gati të kthehet në pankinë, pas shkarkimit nga Roma muaj më parë. Portugezi do të marrë drejtimin e Beshiktashit, ekip ku...

Premier League

Brighton zyrtarizon largimin e De Zerbit. Klubi anglez ka bërë me dije nëpërmjet një komunikate zyrtare, se trajneri italian do të largohet në fund...

Featured

Me një letër të hapur të publikuar në faqen zyrtare të klubit, presidenti i Inter-it, Steven Zhang u shkruan tifozëve, duke pranuar vështirësitë financiare...

Serie A

Milani ndan mendjen për trajnerin e ri. Klubi kuqezi duket i vendosur të mbyllë bashkëpunimin me Stefano Piolin në fund të sezonit dhe duket...