Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

VIDEO/ Anglia bën detyrën ndaj Ukrainës, Islanda shënon 7 gola

Anglia siguroi fitoren e dytë radhazi në eliminatoret e Euro 2024 pas asaj 1-2 përballë Italisë në Napoli. Ndërkohë që festuan edhe Islanda dhe Sllovenia.

Skuadra e Gareth Southgate mposhti 2-0 Ukrainën në mitikun “Wembley”, duke u ngjitur në kuotën e 6 pikëve të plota në grupin C.

Golat e fitores u realizuan në pjesën e parë. I pari nga Harry Kane (37’) pas krosimit të Bukayo Saka. Kapiteni gjeti golin numër 55 me kombëtaren e “Tre Luanëve”.

Lexo edhe:

  1. EURO 2024/ Poloni-Shqipëri në shifra, ja cila skuadër rezulton favorite
  2. VIDEO/ Rashica “fal” Izraelin, Kosova merr një pikë në Tel Aviv
  3. VIDEO/ Gjunjëzon amerikanin në vetëm 3 raunde, Prenga ngre lart dy tituj kampion bote
  4. Sulmuesi italian, i zhgënjyer nga Mancini: Kam shënuar gola, por kombëtarja më injoron

Tri minuta më vonë erdhi edhe goli i sigurisë. Saka gjti trekëndëshin e portës ukrainase me një “sallake” fantastike. Anglia menaxhoi avantazhin e dyfishtë deri në fund.

Islanda shkatërroi 0-7 modestët e Lihtenshtajnit në transfertë, duke gjetur fitoren e parë në grupin J. Sllovenia triumfoi 2-0 ndaj San Marinos dhe regjistroi suksesin e dytë radhazi në grupin H.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...