Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

VIDEO/ Anglia fiton, argëtohet dhe ruan energjitë! Në çerekfinale ndaj kampionëve

Anglia fitoi lehtësisht 3-0 ndaj Senegalit dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Katar 2022, raund në të cilin do të sfidojë Francën për një biletë mes katër kombëtareve më të mira në Botëror.

Djemtë e Gareth Southgate e nisën ndeshjen me ritëm të ulët, kampionët e Afrikës patën iniciativën në minutat e para, por fundi i fraksionit të parë të ndeshjes solli dy gola të anglezëve.

Në fillim ishte Jordan Henderson që zhbllokoi rezultatin pas një asisti të bukur nga Jude Bellingham, ndërsa në minutat shtesë erdhi edhe zhbllokimi i kapitenit Harry Kane. Sulmuesi mori një asist nga Phil Foden dhe nisi festën me shokët e skuadrës.

Anglia realizoi edhe golin e tretë në minutën e 57’. Sërish asist i Foden dhe gol i Bukayo Saka. Talenti i Arsenalit u ngjit në kuotën e 3 golave në Botërorin e Katarit. Ndeshja nuk pati më histori dhe u mbyll me festën e “Tre Luanëve”, të cilët i pret beteja e zjarrtë ndaj kampionëve në fuqi të Francës.

Kupa e Botës
Katar 2022
Raundi i 1/8-ve

ANGLI-SENEGAL 3-0 (Henderson 39′, Kane 45+3′, Saka 57′)

Kronika e ndeshjes:

 57′ Gooooooooool! Anglia realizon golin e tretë, asisti i dytë për Foden, goli i Saka, i cili realizon golin e tretë në Katar 2022. 

 

 56′ Gjuajtje e befasishme e Harry Kane, ndalon në dy kohë portieri Edoardo Mendy.

 

 54′ Anglia në kërkim të golit të tretë, por Bukayo Saka gjuan keq.

 

 45+3′ Anglia shfrytëzon momentin e mirë dhe realizon golin e dytë. Kundërsulm i shpejtë, asist i Phil Foden dhe gol i Harry Kane, i cili gjen golin e parë në Katar 2022. 

 

 39′ Goooooooooool! Anglia në avantazh në gjuajtjen e parë në kuadrat. Aksion i bukur i “Tre Luanëve”, asist i Jude Bellingham dhe finalizim i Jordan Henderson. Kapiteni i Liverpoolit realizon golin e tretë me Kombëtaren.

 

 32′  Boulaye Dia pranë golit, por Jordan Pickford realizon një pritje të bukur, duke mbajtur të paprekur portën e tij.

 

 23′ Senegali pranë golit, por devijimi i Ismaila Sarr përfundon jashtë. Sulmuesi i Watford pretendon për penallti, arbitri vijon lojën.

 

Anglia dhe Senegali nuk janë ndeshur kurrë më parë, por sonte do të përballen mes tyre në “Al Bayt Stadium” për një biletë në çerekfinalet e Kupës së Botës, aty ku i pret Franca. “4-1-2-3” është rreshtimi i “Tre Luanëve”, ndërkohë që kampionët e Afrikës përgjigjen me skemën “4-4-1-1”. Gareth Southgate i ka dhënë një fanellë titullari Phil Foden, yllit të Manchester City.

22-vjeçari shënoi golin e parë në një Botëror në triumfin 3-0 ndaj Uellsit dhe sonte do të formojë treshen ofensive me kapitenit Harry Kane dhe Bukayo Saka. Mungon ndërkohë Raheem Sterling, i cili nuk ndodhet as në stol si pasojë e disa problemeve familjare. Konfirmohet titullar edhe Jordan Henderson, kapiteni i Liverpoolit, i cili e nisi nga minuta e parë duelin ndaj Uellsit.

Dy ndryshime ka bërë Aliou Cisse në formacionin titullar krahasuar me ndeshjen e fituar 2-1 ndaj Ekuadorit, i ndikuar edhe mungesa e Idrissa Gueye (i pezulluar me kartonë). Trajneri afrikan ka ulur në stol Pape Gueye të Marseille dhe u ka dhuruar nga një fanellë titullari Krepin Diatta, 23-vjeçarit të Monacos, dhe Nampalys Mendy, mesfushorit që aktivizohet në Premier League me Leicester City.

FORMACIONET ZYRTARE

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...