Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

VIDEO/ Atletico thyen Realin në derbi, Barcelona mbetet në krye

Reali i Madridit detyrohet t’i lërë kreun e La Ligas Barcelonës. Skuadra “merengues” dështoi të merrte pikë në derbin e Madridit kundër Atleticos në “Metropolitano”, me ekipin e Simeones që triumfoi me rezultatin 3-1. Dygolëshi i Alvaro Moratës dhe finalizimi i Griezmann e bënë të pavlefshëm rrjetën e Toni Kroos.

Reali me këtë disfatë mbetet në kuotën e 16 pikëve, një më pak se Barcelona dhe Girona.

Atletico – Real 3-1

Shënues: Morata 4′, 46′,  Griezmann 18’/ Kroos 35′

4′ – Mjaftojnë tri minuta lojë që të zhbllokohet derbi i Madridit. Samuel Lino jep një krosim perfekt nga e majta dhe topin gjen Alvaro Moratan, që nuk fal nga një distancë e afërt, 1-0 në “Wanda Metropolitano”.

 

18′ – Reali i Madridit në vështirësi serioze. Në minutën e 18-të, Atoine Griezmann realizon një gol shumë të bukur me kokë thuajse nga pika e penalltisë, me Kepan që nuk mund të bëjë asgjë. Tashmë skuadrës “merengues” I duhet një mrekulli për të shmangur humbjen në “Wanda Metropolitano”, 2-0.

35′ – Zgjohet më në fund Reali i Madridit. Pas një aksioni të gjatë nga e djathta e sulmit, topi i krosuar në zonë shkon pas ndërhyrjes së mbrojtjes te Toni Kroos, që pas një lëvizjeje të zgjuar në hyrje të zonës godet saktë duke e çuar topin në rrjetë në krahun e djathtë të portierit Oblak.

46′ – Goditje e rëndë për Reali sapo nis pjesa e dytë. Niguez nga e majta kroson në qendër për Moratan, që shënon të dytin personal, 3-1.

 

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...

Premier League

United mposhti 2-1 Chelsean në “Old Trafford”, në një sfidë të hapur dhe të mbushur plot raste. Skocezi Scott McTominay ishte heroi i vendasve...