Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

VIDEO/ Barça zyrtarisht kampione e Spanjës katër javë para fundit

Barcelona rikthehet në majën më të lartë të futbollit spanjoll, duke u shpallur kampione për të 27-tën herë në histori. Në “RCDE Stadium”, në derbin ndaj Espanyol, të besuarit e Xavi-t ishin të pamëshirshëm duke arritur një fitore të thellë 2-4, e duke zhytur akoma dhe më tepër në fundin e tabelës rivalët e qytetit.

Në një sezon të dominuar, katalanasit ia dolën të siguronin matematikisht titullin kur duhen dhe katër javë nga fundi i kampionatit.

Skuadra “Blaugrana” koleksionoi gjatë këtij sezoni 27 fitore, duke pësuar vetëm 11 gola. Mbrojtja ka qenë pika më e fortë e Barçës, që ka mbrojtjen më të fortë, teksa ka pësuar vetëm në 9 nga 34 ndeshjet që ka luajtur gjatë këtij edicioni.

Një sukses i jashtëzakonshëm, për të nisur një kapitull të ri, pas një periudhe ku Barcelona e kishte humbur shkëlqimin e saj.

Mbyllja më e mirë e mundshme edhe për kapitenin Sergio Busquets, i cili në fundin e këtij sezoni do të ndajë rrugët me skuadrën ku u rrit dhe fitoi gjithçka. Një lamtumirë e ëmbël, duke ngritur lart titullin kampion, për t’i hapur udhë një epoke të re.

Një titull dhe për Lewandowskin, i cili me dy golat e shënuar ndaj Espanyolit shkon në kuotën e 21 golave, duke qenë pretendenti kryesor për të fituar Këpucën e Artë në Spanjë.

Lexo edhe: 

Meritë të padiskutueshme dhe për trajnerin Xavi, i cili rikthen në shtëpinë e tij jo vetëm një titull kampion, por dhe shpresën se Barcelona mund të kthehet përsëri në majat më të larta të futbollit spanjoll.

Dy skuadrat e Madridit, Reali dhe Atletico, në këtë edicion mbetën shumë pas katalanasve, duke u hapur udhë drejt një titulli të merituar, me një skuadër që nuk e vuri për asnjë çast në diskutim arritjen e trofeut më të rëndësishëm futbollistik në Spanjë.

Golat

Zhbllokohet shumë shpejt derbi i Katalunjës, Espanyol – Barcelona. Në minutën e 11-të, Balde depërtoi në thellësi nga e majta e sulmit “blaugrana” dhe pasoi në qendër aty ku gjeti gatishmërinë e Robert Lewandowskit për ta devijuar topin në rrjetë, 0-1.

Vetëm 10 minuta më vonë, Barcelona realizoi të dytin me Balde, pas krosimit të Pedrit, 0-2.

Kapitullon që në pjesën e parë Espanyoli. Pak para se të mbyllej ky fraksion, Lewandowski realizon të tretin.

Dominimi i Barcelonës vijoi edhe në pjesën e dytë, teksa në minutën e 53-të radha erdhi për Kounde që të shënonte emrin në listën e golashënuesve, 0-4.

Espanyoli e shënoi golin e nderit në minutën e 72-të me Paudon, 1-4.

Barcelona e lëshoi lojën në minutat e mbetura, duke pësuar edhe golin e dytë që mban firmën e Joselu.

 

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...