Champions League

VIDEO/ Bayerni i papërmbajtshëm, Barcelona në Europa League. Feston Benfika

Bayern Munchen mposhti përsëri Barcelonën, që do të vazhdojë rrugëtimin europian në Europa League, teksa eliminohen nga Championsi edhe Sevilla e Wolfsburg. Skuadra bavareze fitoi 3-0 ndaj djemve të Xavit, duke dominuar ndeshjen dhe merituar fitoren.

Suksesi i gjashtë në po kaq takime në grupin E për kampionët e Gjermanisë, që përsëritën të njëjtin rezultat që arritën në “Camp Nou” më 14 shtator. Thomas Muller (34’) zhbllokoi takimin me kokë pas një asisti të Lewandowskit, i cili u zbavit në zonën katalanase.

Nëntë minuta më vonë erdhi edhe goli i dytë për vendasit. Coman veproi bukur në krahun e djathtë dhe pasoi për Leroy Sane, i cili gjeti rrjetën pas një goditje shumë të fortë, duke realizuar një gol të bukur.

Në pjesën e dytë pati festë edhe për Jamal Musiala, i cili trefishoi për Bayernin pas asistit të Davies. Paraqitje për t’u harruar për skuadrën e Xavit, që parakalohet nga Benfika dhe tani do garojë në raundin e 1/16 në Europa League.

“Shqiponjat e Lisbonës” triumfuan 2-0 në shtëpi ndaj Dynamo Kyiv, duke zgjidhur gjithçka në pjesën e parë falë golave të Yaremchuk (16’) dhe Gilberto (22’). Benfika përfitoi nga suksesi i Bayernit dhe e mbylli grupin E në vend të dytë me një pikë më shumë se Barcelona.

Manchester United kishte siguruar kualifikimin dhe vendin e parë në grupin F, teksa e mbylli në barazim 1-1 takimin në “Old Trafford” me Young Boys. Mason Greenwood kaloi vendasit në avantazh në minutën e nëntë, por Fabian Rieder gjeti golin e barazimit për kampionët e Zvicrës barazuan në fundin e pjesës së parë, duke e mbyllur këtë aventurë në vend të fundit.

Grupi G ishte i luftuar deri në fund, me katër skuadrat që ndodheshin në garë për t’u kualifikuar më tej. Në fund festuan Lille dhe Salzburg, që triumfuan 1-3 dhe 1-0 ndaj Wolfsburg dhe Sevilla, me këta të fundit që do luajnë në Europa League, një kompeticion ku janë rekordmenë dhe ekspertë.

Të Fundit

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency