Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

VIDEO/ Bytyqi i pandalshëm, Paqarada njeriu asist. Shënon edhe mbrojtësi i Kosovës

E shtunë pozitive për tre lojtarë dardanë. Zymer Bytyqi ka shënuar gol për Konyaspor në elitën e futbollit turk. Skuadra ku aktivizohen edhe Sokol Cikalleshi e Endri Çekiçi – të dy titullarë – ka kaluar në avantazh përballë Rizespor në minutën e 26-të.

25-vjeçari i lindur në Belgjikë, i cili numëron 10 ndeshje me Kosovën, gjeti golin në ndeshjen e tretë radhazi dhe të gjashtin sezonal në Turqi, teksa numëron edhe gjashtë asiste. Rizespor shënoi golin e barazimit në fundin e pjesës së parë.

 

Protagonist edhe Leart Paqarada në Bundesliga 2. 27-vjeçari dardan dhuroi asistin e golit të St Paulit në barazimin 1-1 në shtëpi përballë Ëerder Bremen. Paqarada hodhi një top në zonë në fundin e pjesës së parë, të cilin e ktheu në gol ganezi Daniel-Kofi Kyereh.

Gjithsesi, ekipi mik gjeti golin e barazimit në pjesën e dytë. I sotmi ishte asisti numër dhjetë i Paqaradës, i cili numëron edhe dy gola me St Pauli, që renditet në vend të tretë dhe po lufton për t’u ngjitur në Bundesliga.

 

Festë edhe për Edvin Kurtulus në Suedi. Qendërmbrojtësi i Hammarby dhe i Kosovës (10 ndeshje me dardanët), ekip ku luan edhe Astrit Selmani shënoi golin e dytë të ekipit të tij në transfertën ndaj Sundsvall. Hammarby e ka mbyllur pjesën e parë me rezultatin 1-4.

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...