Abissnet Superiore

VIDEO/ Çela debuton me fitore si trajner i Kastriotit, kampionët në krizë

Fillon mbarë viti 2022 për Kastriotin, që mposhti 2-0 Teutën në stadiumin e Kamzës pas tre viteve. Tre pikë jetike për ekipin krutan që po lufton për të qëndruar në Abissnet Superiore, teksa Emiliano Çela shijoi suksesin e parë si trajner në debutimin e tij te Kastrioti dhe në futbollin shqiptar.

Bedri Greca zhbllokoi takimin pas çerek ore lojë, duke qenë lojtari që realizon golin e parë për vitin 2022 në elitën e futbollit shqiptar. Kampionët në fuqi u shfaqën të pafuqishëm, ndërsa Spartak Ajazi vulosi triumfin e vendasve (72’), duke dërguar topin në rrjetë një minutë pasi u fut në fushë.

Fitorja e sotme është e dyta radhazi në shtëpi dhe e ka ngjitur Kastriotin e vendit të fundit në kuotën e 11 pikëve, ndërsa skuadra e Edi Martinit regjistroi disfatën e tretë radhazi dhe të gjashtën sezonale në kampionat, dhe renditet në vend të gjashtë me 18 pikë.

Kastrioti-Teuta 2-0 (Greca 15′, Ajazi 72′)

Kronika e ndeshjes: 

 83′ Teuta tenton të rihapë takimin. Gjuajtje potente e Rubin Hebajt, pritje e shkëlqyer e Edmir Salit.

 72′ Spartak Ajazi gjen golin një minutë pasi ishte futur në fushë. 2-0 për Kastriotin.

 63′ Goditje dënimi për Kastriotin. Provon Abaz Karakaçi, por largon topin mbrojtja e Teutës.

 45′ Sebino Plaku gjuan me kokë, pret pa probleme portieri Sali i Kastriotit.

 42′ Hussein dhe Hebaj kapen me njëri-tjetrin, arbitri i ndëshkon të dy lojtarët me karton të verdhë.

 15′ Kastrioti në avantazh. Bedri Greca lëviz bukur në krahun e majtë dhe dërgon topin në rrjetë. 1-0

1′ Nis ndeshja në Kamëz, Kastrioti pret Teutën

Formacionet:

Kastrioti(4-1-4-1): Sali, Neziri, A. Selmani, Hussein, Rami, Karakaçi, Greca, Hasani, Okebugwu, Kodra, Kaina.

Trajner: Emiljano Çela

Teuta(4-4-2): Qirko, Todorovski, Ivanovic, Aleksi, Kotobelli, E.Vila, Acquah, Daja, L.Vila, Plaku, Hebaj

Trajner: Edi Martini

Të Fundit

Ligue 1 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1PSG
37
25
8
4
85
36
+49
83
2Monaco
37
20
8
9
63
38
+25
68
3Olympique Marseille
37
20
8
9
59
38
+21
68
4Rennes
37
20
5
12
80
38
+42
65
5Strasbourg
37
17
12
8
60
39
+21
63
6Nice
37
19
7
11
49
34
+15
63
7Lens
37
17
10
10
60
46
+14
61
8Olympique Lyonnais
37
16
11
10
64
50
+14
58
9Nantes
37
15
9
13
54
47
+7
54
10Lille
37
14
12
11
46
46
0
54
11Brest
37
13
9
15
47
53
-6
48
12Reims
37
11
13
13
41
41
0
46
13Montpellier
37
12
7
18
49
59
-10
43
14Angers SCO
37
9
11
17
42
55
-13
38
15Troyes
37
9
10
18
36
52
-16
37
16Clermont
37
9
9
19
37
67
-30
36
17Lorient
37
8
11
18
34
62
-28
35
18Metz
37
6
13
18
35
64
-29
31
19Saint-Etienne
37
7
10
20
41
76
-35
31
20Bordeaux
37
5
13
19
48
89
-41
28


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency