Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ Derbi i Manchesterit vendoset nga Foden-Haaland, City “shkatërron” United

City “poshtëron” United në derbin e Manchesterit.

Skuadra e Pep Guardiolës fitoi the 6-3 ndaj djemve të Erik ten Hag në “Etihad Stadium”, në një sfidën që e dominuan që nga minuta e parë.

Derbi i Manchesterit mban emrat Foden-Haaland, me dyshen që realizuan secili nga tre gola. Ishte mesfushori ai i cili nisi serinë e golave, duke realizuar në minutën e 8’ dhe duke zhbllokuar sfidën, në minutën e 34’ rrugën drejt rrjetës e gjeti Haaland dhe më pas në minutën e 37’ ishte po sulmuesi që realizoi. Pjesën e parë e mbylli Foden, i cili shënoi golin e dytë personal dhe të katërtin për ekipin e Guardiolës në minutën e 44’.

Në pjesën e dytë United do të bënte disi kthesën, por pa mundur të shkonte shumë. Antony nisi serinë e golave për këtë fraksion dhe për “Djajtë e Kuq”, duke realizuar në minutën e 56’.

Ndërsa në minutën e 64’ Haaland realizoi hat-trick dhe golin e pestë për City-n, me Foden që do të finalizonte golat për ekipin e tij në minutën e 73’.

Nga ana tjetër skuadra e Ten Hag gjeti edhe dy herë të tjera rrugën drejt rrjetës duke shënuar në minutën e 84’ Martial, ndërsa në minutën e 90+1’ ishte po ai që do të shënonte, por këtë herë nga pika e bardhë e penalltisë.

Pas mbylljes së raundit të nëntë të Premier League, Manchester City renditet në vend të dytë me 20 pikë, një më pak se Arsenal i vendit të parë, ndërsa Manchester United renditet në vend të gjashtë me 12 pikë.

Manchester City-Manchester United (6-3)

(Foden 08′   Haaland 34′   Haaland 37′   Foden 44′   Haaland 64′   Foden 73’/ Antony 56′   Martial 84′  Martial 91′ pen)

Premier League java 9 

91’-Goool! Pas një ndërhyrje të gabuar nga Cancelo, United fiton penallti që ekzekutohet me sukses nga Martial.

84’-Goool! Pas një goditje nga Fred, Martial merr topin dhe e dërgon në rrjetë, duke realizuar golin e dytë për Manchester United.

73’-Gool! Pas një asisti nga Erling Haaland, Phil Foden realizon golin e gjashtë për City-n dhe të tretin personal.

 

 

64’-Goool! Pas një aksioni në zonë, Haaland e dërgon topin në rrjetë dhe e thellon avantazhin e City-t.

56’-Goool! Manchester United realizon golin e parë, Antony e çon topin në rrjetë me një super goditje.

Nis pjesa e dytë e derbit City-United, “Djajtë e Kuq” kërkojnë të evitojnë “katastrofën”.

Mbyllet me rezultatin 4-0 derbi i Manchesterit City-United.

44’-Goool! City turpëron United, Foden i dhuron “poker” ekipit.

37’-Gooool! Super Haaland, pas një asisti nga De Bruyne, norvegjezi e dërgon topin në rrjetë.

34’-Goool! Manchester City merr golin e dytë, pas një goditjeje nga këndi, Haaland e dërgon topin me kokë përtej vijës fatale dhe thellon avantazhin.

31’-Skuadra e City-t kërcënon pa ndalur portën e De Geas, sulmet nisin me Grealish, për t’u mbyllur me super goditjen e De Bruyne, por pa mundur ta finalizojnë në gol.

21’-Manchester City pranë golit të dytë, por Foden e humbet një rast shumë të mirë.

18’-Gundogan merr përsipër gjuajtjen e goditjes së dënimit, por është i pafat dhe e dërgon topin në shtyllë.

15’-Rasti i parë për United, pasi afrohet në zonë Sancho ia kalon topin Eriksen, por danezi nuk ia del të bëjë një gjuajtje të mirë.

08’-Goool! Çfarë aksioni nga ana e Manchester City-t, Phil Foden dërgon top[in në rrjetë me shumë ftohtësi.

03’- City shumë pranë golit, skuadra e Guardiolës tenton të shënojë gjatë rrëmujës në zonë, por ndalet nga De Gea dhe mbrojtja e United.

02’-Ndërhyrje e gabuar ndaj Grealish, Dalot ndëshkohet me karton të verdhë.

Nis derbi i Manchesterit në “Etihad Stadium”.

Formacionet zyrtare:

Lajme të tjera

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...