Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

VIDEO/ Festë verdhezi, Dortmundi mposht Augsburgun dhe zgjat dorën drej trofeut

Borussia e Dortmundit më pranë se kurrë titullin kampion në Bundesligës. Verdhezinjtë përfituan nga humbja e Bayernit përballë Leipzigut, duke triumfuar 0-3 në fushën e Augsburgut, rezultat që zhvendos në vendin e dytë me dy pikë më pak pikërisht bavarezët.

Episodi që i hapi rrugë fitores së verdhezinjve ndodhi në minutën e 59-të, me Haller që përfitoi nga një gabim i mbrojtjes, duke mposhtur portierin Koubek.

Duhet kujtuar që nga minuta e 38-të, Augsburgu luajti në inferioritet numerik, pasi Uduokhai u ndëshkua me karton të kuq.
Golin e sigurisë së verdhezinjve e realizoi i njëjti autor, Haller, shtatë minuta para përfundimit të kohës së rregullt, duke mbyllur përfundimisht ndeshjen.

Në minutat kohën shtesë erdhi edhe goli i katërt i Dortmundit, i shënuar nga Julian Brandt.

Në ndeshjen e javës së fundit të Bundesligës Dortmund pret Mainzin dhe fitorja me këtë kundërshtar e shpall kampion të Bundesligës, pas një dekadë dominim të Bayernit.

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...