Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

VIDEO/ Goli historik që i dha titullin Antwerpit, shijoni “perlën” e Alderweirled

 

Po luhej minuta e 95-të e takimit Genk-Antwerp, që do të vendoste se cila nga këto dy skuadra do të shpallej kampione e Belgjikës.

Në tabelë ishte shënuar rezultati 2-1, që sanksiononte titullin për Genkun, ndërsa miqtë, mes të cilëve edhe lojtari dardan, Arbnor Muja, po kërkonin dëshpërimisht golin e lavdisë.

Dhe vjen pikërisht kur kishte mbetur pak më shumë se një minutë nga vërshëllima e trefishtë e kryesorit.

Ish-mbrojtës i Tottenhamit, 34-vjeçari Alderweirled, ka në dorë golin e jetës: shkarkon të djathtën nga jashtë zonës, me topin që përfundon atje ku bashkohet transversalja me pingulen.

Një gol i pabesueshëm, që vlejti sa një titull.  Me rezultatin 2-2, Antwerpi e mbylli kampionatin në vendin e parë, me një pikë më shumë se Genku.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...