Connect with us

Hi, what are you looking for?

MLS

VIDEO/ Kryevepër e Messit, Inter Miami fiton trofeun e parë. Argjentinasi lojtari më i titulluar në botë

Lionel Messi fitoi trofeun e parë në tokën amerikane teksa ylli argjentinas ishte protagonist në finalen e Ligës së Kupës për Inter Miamin ndaj Nashville, të fituar me penallti pasi koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1. Ishte pikërisht Kampioni i Botës ai i cili zhbllokoi shifrat në pjesën e parë teksa realizoi një kryevepër në minutën e 23-të.

36-vjeçari shënoi me të majtën në hyrje të zonës kundërshtare dhe e dërgoi topin në trekëndësh për të mos i lënë asnjë mundësi reagimi portierit kundërshtar. Për Messin ishte goli numër 10 në shtatë ndeshje me skuadrën amerikane.

Gjithsesi, Nashville barazoi shifrat në pjesën e dytë me anë të Picault. Rezultati nuk ndryshoi deri në fund dhe për të vendosur fituesin u desh lotaria e penalltive. Nga 11- metrat, ekipi i Messit ishte më i saktë teksa ishte argjentinasi ai që mori përsipër penalltinë e parë duke realizuar me saktësi.

Lexo edhe:

Pas një maratone të vërtetë penalltish, ishte Inter Miami që fitoi pas 10 penalltive të sakta ndërsa Nashville mbeti në kuotën e nëntë penalltive. Në këtë formë, klubi i Beckham iu gëzua trofeut të parë në epokën “Messi”, por edhe të parit në historinë e Inter Miami. Nga ana tjetër, për argjentinasin ky ishte trofeu i 44 në karrierë, trofe që e shndërron edhe në lojtarin më të titulluar të historisë së futbollit.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...