Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

VIDEO/ Leipzig asist Dortmundit, mposht Bayernin dhe i rrezikon titullin bavarezëve

Kur mbetet edhe një javë nga fundi i kampionatit, titulli i Bayern Munich është më shumë se kurrë në diskutim teksa bavarezët u mposhtën në shtëpi nga Leipzig me shifrat 1-3. Në fakt, ndeshja nisi mirë për skuadrën e drejtuar nga trajneri Thomas Tuchel duke qenë se kaluan të parët në avantazh me anë të Serge Gnabry në minutën e 25-të.

Gjithsesi, miqtë e morën shpejt veten dhe i shpëtuan goditjes në aspektin psikologjik, edhe pse rezultati i pjesës së parë nuk ndryshoi. Në fraksionin e dytë, Leipzig nisi të mendonte më shumë për aspektin sulmues dhe ia doli fillimisht të barazonte rezultatin me anë të Laimer në minutën e 65-të.

Por, nuk përfundoi me kaq pasi 11 minuta më pas, Leipzig gjeti edhe golin e përmbysjes me anë të Nkunku që shënoi nga pika e bardhë e penalltisë.

Lexo edhe:

Në vijim, bavarezët tentuan të rikthenin baraspeshën, por ishin sërish miqtë që fituan një tjetër 11-metërsh pas topit të prekur me dorë nga ana e Mazraoui. Nga pika e bardhë, Szoboszlai nuk gaboi dhe shënoi të tretin duke siguruar tre pikët, por edhe zonën Champions një javë para fundit të kampionatit duke qenë se renditet në vendin e tretë me 63 pikë.

Nga ana tjetër, Bayern mbetet në vendin e parë me 68 pikë, një më shumë se Borussia Dortmund ndërsa duhet theksuar se fatet e kampionatit tashmë nuk janë më në duart e bavarezëve teksa verdhezinjtë mund t’i parakalojnë në ndeshjen e së dielës ku përballen në transfertë me Augsburg.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...