Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

VIDEO/ Liverpooli fitore zemre në “Anfield”, Salah i shkakton humbjen e parë City-t

Liverpooli merr një fitore të madhe përballë kampionëve në fuqi në “Anfield”, duke e ndezur edhe më shumë garën në Premier League. “The Reds” triumfuan mes entuziazmit të zjarrtë të tifozëve falë golit të shënuar nga Mohamed Salah në minutën e 75-të. Shumë raste të shpërdoruara nga skuadra e Jurgen Kloppit, sidomos në fundit e sfidës me Darwin Nunez, që të paktën në dy raste u tregua shumë egoist, ndryshe fitorja e Liverpoolit do të kishte qenë më e thellë.

Karton i kuq për Jurgen Kloppin, i cili shpërtheu me protesta ndaj arbitrit për një faull të munguar ndaj Salah. U luajtën rreth 10 minuta shtesë deri në vërshëllimën e fundit të kryesorit, por festa ishte tëra për “The Reds”, që me këtë sukses ngjiten në kuotën e 13 pikëve, ndërsa City mbetet në kuotën e 23 pikëve.

Liverpool – Manchester City 1-0 (Salah 75′)

92′ – Tjetër mundësi e humbur nga Nunez. Uruguiani sërish vonon në pasim dhe kur vendos të asistojë, Alexander-Arnold e ka të pamundur të shënojë.

87′ – Darwin Nunez tregohet më tepër se egoist, humb mundësinë për golin e dytë. E pafalshme në nivele të tilla.

85′ – Shpërthen Jurgen Klopp pas një ndërhyrjeje ndaj Salah, kryesori i jep karton të kuq.

80′ – Van Dijk i mohon një gol të sigurt Haalandit.

 75′ – Shpërthen më në fund “Anfield”. Alisson jep një asist direct nga porta për Mohamed Salah, që nuk mund ta humbiste këtë rast, 1-0.

69′ – Bën gjithçka mirë Salah, por jo në finalizim, mund të kishte pasuar për shokun e skuadrës.

64′ – Alisson i mohon golin Haalandit, mbetet e pandryshuar rezultati.

56′ -Ndizet sfida në “Anfield”, Foden shëno për City-n, por gjyqtari e anulon për ndërhyrje të gabuar të Haalandit ndaj Fabinhos.

49′ – Çfarë humbet Mohamed Salah! I gjendur përballë Ederson tenton portën, por braziliani e devijon shumë lehtë me majat e gishtave, metopin që përfundon ngjitur me shtyllën.

39′ – Asist perfekt i De Bruyne për Haaland, që kërcen bukur në shtyllën e dytë, por pret në pozicion mbi vijën fatale Alisson.

25′ – Bëhet gati të festojë “Anfield”, por shënjestra e Robertsonit brenda zonës nuk ishte e saktë.

 

Liverpool dhe Manchester City është kryendeshja e kësaj jave në Premier League. The Reds vijnë pas një serie negative rezultatesh në kampionat që e kanë lënë 13 pikë pas The Citizens, megjithatë të besuarit e trajnerit Jurgen Klopp kërkojnë të nisin kthesën e madhe. Edhe pse tekniku gjerman vuan disa mungesa të rëndësishme si Konate apo Luis Diaz.

Ndërkohë, sa i takon sulmit, Klopp e nis me treshen Diogo Jota, Salah dhe Nunez. Nga ana tjetër, Pep Guardiola aktivizon Ake nga minuta e parë ndërsa në sulm luan me Foden, Haaland dhe Bernardo Silva.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...