Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ “Mbretëresha” e kohës shtesë, Kroacia dërgon Brazilin në shtëpi dhe “ndez” festën ballkanase

Faza çerekfinale e Kupës së Botës, Katar 2022 nisi me një sfidë spektakolare, me shumë emocion dhe në fund foli kroatisht.

Ashtu si në ndeshjen me eliminim direkt, kroatët kërkuan ndihmën e penalltive.

Pjesa e parë u dominua në pjesën më të madhe nga kroatët, të cilët përtej rasteve nuk ia dolën të gjenin rrugën drejt rrjetës.

Ndërkohë që fraksioni i dytë foli më shumë me brazilianët, që rrezikuan në raste të shumta portën e Livakovic, me portierin kroat që ia doli të ruante balancën.

Me kohën e rregullt që u mbyll me barazim pa gola, Brazili vijoi të sulmonte pa ndalur portën e Kroacisë dhe Neymar mundi që të shënonte dhe t’i dhuronte avantazhin ekipit të tij në minutën e 106’.

Megjithatë kroatët nuk u dorëzuan dhe në minutën e 117’ gjetën golin e barazimit me Petkovic, i cili e çoi sfidën te penalltitë, ku u vulos që kroacia është gjysmëfinalistja e parë e Kupës së Botës, Katar 2022.

Penalltitë (4-2):

Kroacia

Realizon Vlasic

Realizon Majer

Realizon Modric

Realizon Orsic

Brazili

Rodrygo ndalet nga Livakovic

Casemiro realizon

Realizon Pedro

Marquinhos e dërgon topin në shtyllë

Kroaci-Brazil (1-1) 

Çerekfinale e Kupës së Botës Katar 2022 

117′-Goool! Barazon Kroacia, Petkovic i rikthen shpresën ekipit të tij, ku pas një asisti nga Orsic e dërgon topin në rrjetë. 

106′-Goool! Brazili gjen avantazhin dhe golin pas 106 minutave lojë, me Neymar që gjeti rrugën drejt rrjetës.

Formacionet zyrtare:

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...