Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

VIDEO/ Napoli e nis me hap kampioni, Empoli ‘tradhtohet’ nga portieri, debutojnë dy sulmues shqiptarë

Napoli e nis me hap kampioni, teksa në sfidën hapëse të Serisë A ia doli të triumfojë me rezultatin 1-3 me përmbysje në transfertën ndaj debutuesve të Frosinones.

Victor Osimhen konfirmohet sërish pika më e fortë e ‘kampionëve në fuqi të Italisë, pasi shënoi dy herë në portën e romanëve, teksa gjeti rrjetën edhe Politano, që riktheu barazimin e përkohshëm.

Frosinone e nisi vrullshëm dhe gjeti golin e avantazhit me Harroui, i cili shënoi me penallti edhe golin e parë të sezonit në Serinë A. Megjthatë Napoli i Rudi Garcias reagoi shpejt dhe barazoi në të 24-ën e mori avantazhin në të 42-tën, ndërsa për të vulosur suksesin, mendoi sërish Osimhen në të 79-ën.

Lexo edhe:

Debutoi në Serinë A me fanellën e Frosinones edhe sulmuesi i shpresave të Shqipërisë, Marvin Çuni, që luajti titullar dhe u zëvendësua vetëm në minutën e 67’, por nuk arriti të lërë gjurmë.

Nisi sezonin me humbje edhe Empoli, që u mposht në shtëpi 0-1 nga Verona. Toskanët bënë një ndeshje mjaft të mirë, por u treguan të pasaktë në finalizim dhe u ndëshkuan nga një gol i Bonnazzolit, që shfrytëzoi gafën e portierit të Empolit.

Titullar në këtë takim mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Ardjan Ismajli, që konfirmoi edhe njëherë se është pika më e fortë e prapavijës së toskanëve, ndërsa në pjesën e dytë debutoi edhe Stiven Shpendi, që tentoi disa herë të gjejë golin dhe tregoi cilësi mjaft të mira.

Frosinone – Napoli(1-3) 

Serie A java e parë

79′ – Sërish Osimhen, shënon në portën e Frosinones dhe vulos suksesin e Napolit në javën e parë të Serisë A.

42′ – Gooool. Viktor Osimhen i jep avantazhin Napolit me një goditje perfekte nga brenda zonës…

24′ – Goool. Matteo Politano shënon me një goditje spektakolare nga distanca, duke rikthyer baraspeshën…

7’-Goool! Pasi fituan penallti, Harroui mori përsipër ekzekutimin dhe e dërgoi topin në fundin e rrjetës, duke kaluar Frosinonen në avantazh.

Formacionet zyrtare:

Empoli-Verona, ora 18:30 në SuperSport 5

Krahas Marvin Çunit, në Frosinone-Napoli, titullar do të luajë edhe mbrojtësi i Kombëtares Kuqezi, Ardjan Ismajli që do të udhëheqë repartin e prapavijës së Empolit, në sfidën ndaj Veronës.

Formacionet Zyrtare:

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...