Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

VIDEO/ “Nuk fitonim prej 60 vitesh”, Anglia nderon Kane pas rekordit

Anglia fitoi 1-2 në Napoli përballë Italisë në takimin e parë të eliminatoreve të Euro 2024. Harry Kane realizoi golin e dytë për “Tre Luanët” dhe të 54-n personal me kombëtaren angleze.

Kapiteni parakalon në këtë mënyrë Wayne Rooney, duke u shndërruar në golashënuesin më të mirë në histori me Anglinë. 29-vjeçari ka vendosur edhe rekorde të tjera.

Askush nuk ka shënuar në Kombëtare më shumë se ai si kapiten (46 gola), nga pika e bardhë (18), gola gjatë një viti (16 në 2021) dhe gola në turnetë madhorë (12).

Fitore e veçantë, pasi nuk festonim në Itali prej gati 60 vitesh. Ishte bërë kohë e gjatë që nuk triumfonim këtu ndaj tyre. Kjo ka rëndësi të madhe për mua dhe shokët e skuadrës.

Rekordi i golave? Jam i nderuar, kjo është një arritje e mrekullueshme. Faleminderit shokëve, stafit, gruas dhe familjes sime. Të gjithë atyre që më kanë ndihmuar të mbërrij deri këtu.

Lexo edhe: 

Ishte një moment magjik, një mbrëmje madhështore”, deklaroi bomberi anglez, i cili pritet të përmirësojë edhe më shumë rekordin e golave në Kombëtare.

Lajme të tjera

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...