Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

VIDEO/ Nuk ka fitues mes Skoci-Zvicër, Shaqiri vendos rekordin e veçantë 

Skoci-Zvicër ndajnë pikët në takimin e javës së dytë në Grupin A, duke mbajtur ende të hapur garën për vendin e dytë, pasi vetëm pak orë më parë pas triumfit ndaj Hungarisë, Gjermania siguroi raundin tjetër të EURO 2024.

Sfida e luajtur në “RheinEnergieStadion” u mbyll me barazimin 1-1, ndërsa rezultoi një takim shumë i luftuar.

Skocezët morën avantazhin e lojës në minutën e 13’ falë golit të shënuar nga McTominay, pas asistit të McGregor.

Zvicerianët reaguan shpejt dhe barazuan në minutën e 26’ me një super gol të Xherdan Shaqirit, i cili vendosi edhe një rekord të veçantë në këtë mbrëmje, duke u bërë i vetmi futbollist që ka shënuar të paktën një gol në tre Europianët dhe 3 Botërorët e fundit të zhvilluar.

Pas këtij momenti Zvicra pati mundësi për të marrë avantazhin me Ndoye në minutën e 33’, por gol u anulua për pozicion të parregullt.

Fraksioni i dytë rezultoi po aq i luftuar sa pjesa e parë, megjithatë nuk solli gola të tjerë. Embolo gjeti rrugën drejt rrjetës në minutën e 83’, por edhe ky gol i skuadrës së Zvicrës u anulua nga VAR për shkak të pozicionit të parregullt.

Në fund gjithçka u mbyll me rezultatin 1-1, me Skocinë që renditet në vend të tretë të Grupit A me 1 pikë, teksa Zvicra renditet në vend të dytë me 4 pikë.

Vlen të theksohet se në ndeshjen e fundit të këtij raundi Skocia do të përballet me Hungarinë teksa Zvicra me Gjermaninë.

 

Skoci-Zvicër (1-1)

EURO 2024

26’-Gooool! Super gol i Xherdan Shaqirit, barazon Zvicra.

13’- Goool! McTominay kalon Skocinë në avantazh. 

Lexo edhe: 

Formacionet zyrtare:

Lajme të tjera

Featured

Thomas Strakosha është zyrtarisht lojtari më i ri i skuadrës së AEK Athens. Këtë lajm e ka konfirmuar vetë klubi grek përmes rrjeteve sociale,...

Merkato

Roberto De Zerbi ka nisur aventurën në stolin e Marseille, teksa në krye të listës së përforcimeve ka vendosur sulmuesin e talentuar të Interit...

Legjionarët

Etrit Berisha drejt Serisë B. Gardiani 35-vjeçar shqiptar është i lirë, pasi i ka përfunduar kontrata me Empolin, ku edhe mbylli sezonin e aktual,...

Futboll

Ronald Koeman ka konfirmuar se ai synon të vazhdojë punën e tij si trajner i Holandës, pavarësisht faktit se së fundmi gruaja e ti...