Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kupa e Francës

VIDEO/ Nuk ka surpriza, PSG fiton Kupën e Francës për herë të 15 në histori

Paris Saint-Germian fiton për herë të 15-të në histori Kupën e Francës, ndërsa këtë të shtunë ndal Lyon-it luajti finalen e 20-të në histori.

Skuadra e Luis Enriques fitoi me rezultatin 1-2 ndaj Lyon-it, me këta të fundit që luajtën në finalen e 9-të të Kupës së Francës dhe pësuan humbjen e 4-ët.

Takimi i luajtur në “Stade Pierre-Mauroy” rezultoi një spektakël i vërtetë, ndërsa ishte një ndeshje me shumë ritëm dhe shumë e luftuar.

Ishte Dembele ai i cili zhbllokoi finalen, me goli e shënuar me kokë në minutën e 22’, teksa duke shfrytëzuar rrëmujën në zonë, Fabian Ruiz realizoi golin e dytë për PSG-në në minutën e 34’ dhe duke bërë që fraksioni hapës të përfundonte me rezultatin 0-2.

Megjithatë te Lyon-i vazhduan me sulmet në pjesën e dytë dhe në minutën e 55’ O’Brien shënoi me kokë, duke rihapur sfidën.

Në minutat e mbetura të lojës të dyja skuadrat provuan të shënon sërish, por kjo finale u mbyll me tre gola.

Sa i përket Kylian Mbappe, francezi nuk ia doli të gjente rrugën drejt rrjetës në ndeshjen e tij të fundit me PSG-në, megjithatë e mbylli rrugëtimin me parizienët me trofeun e Kupës së Francës.

Në fund gjithçka u mbyll me rezultatin 1-2 me PSG-në që feston triumfin e 15-të në histori në Kupën e Francës, si dhe trofeun e dytë të këtij sezoni pas atij të Ligue 1.

Lyon-PSG (1-2)

Finalja e Kupës së Francës

55′-Goool! O’Brien shënon për Lyon-in dhe rihap finalen e Kupës së Francës.

34′-Goool! Fabian Ruiz shënon mes rrëmujës dhe i dhuron siguri PSG-së.

23′-Goool! Dembele shënon me kokë pas asitit të dhuruar nga Mendes dhe zhbllokon finalen Lyon-PSG. 

Nis mes spektaklit finalja e Kupës së Francës Lyon-PSG.

 

Spektakli para nisjes së finales së Kupës së Francës, Lyon-PSG në “Stade Pierre-Mauroy”.

Lexo edhe:

Formacionet zyrtare:

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....