Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

VIDEO/ Partizani shpërdoron pa fund, Bate Borisov dy gola me vetëm dy raste

Bate Borisov – Partizani 2-0 (Malkevich 71′, Shestyuk 90+12′)

Mes dominimit, zotërimit të topit dhe shumë rasteve të shpërdoruara, Partizani gjen epilogun e rrugëtimit në Champions League përballë BATE Borisov.

Bjellorusët që konsideroheshin si një kundërshtar i kalueshëm surprizuan të kuqtë me triumfin 2-0, duke i ndëshkuar me dy rastet e vetme të rrezikshme të krijuara në pjesën e dytë dhe duke siguruar kështu kalimin në turin e dytë të Ligës së Kampionëve.

Partizani e nisi me shumë iniciative pjesën e parë dhe rastin e parë të rrezikshëm e prodhoi që në minutën e 12′, kur Christian Mbaa goditi bukur me kokë, por portieri i Bates e devijoi topin në mënyrë shpëtimtare në këndore.

Vetëm një minutë më pas, pas krosit nga goditja këndore, Mba goditi sërish, por sërish i pafat, teksa goditja shkoi jashtë. Në minutën e 31′, tentoi Valentino Murataj nga një kënd shumë i vështirë, por përsëri Kudravets reagoi mjaft mirë.

Demat e Kuq ishin përsëri mjaft kërkues edhe në të dytën teksa në të 52′, Murataj shpërdoroi një mundësi të pafalshme brenda zonës. Partizani vijoi të mbetej në portën e Bates dhe efikasitetin dhe pragmatizmin që nuk e treguan të besuarit e Zoran Zekic, e shfaqën lojtarët e BATE Borisov, që shfrytëzuan në maksimum rastin e tyre të parë të rrezikshëm.

Zbritje e shpejtë e Bates dhe pas krosimit nga e majta, Malkevic ishte në vendin e duhur dhe në momentin e duhur për të shënuar me kokë. Pas pësimit të këtij goli, Partizani mori një goditje psikologjike dhe e pati të vështirë të reagonte, duke shfaqur shenja nxitimi dhe nervozizmi para portës.

Në fund, u akorduan 10 minuta shtesë dhe të kuqtë i shkuan shumë pranë barazimit me Sotën në minutën e dytë të shtesës. Gjithsesi, fati i buzëqeshi përsëri bjellorusëve në minutën e fundit të shtesë që realizuan me Shestyuk, duke i dhënë goditjen finale Partizanit.

Të kuqtë e mbyllin me dëshpërim të thellë rrugëtimin në Champions League dhe tanimë do ta vijojnë rrugëtimin në Europë, në Ligën e Konferencës ku do të luajnë ndaj skuadrës nga Andorra të Inter D’Escaldes.

90+12′ – Kapet gafil në kundërsulm Partizani, Shestiyk mbyll ndeshjen, 2-0 

90+8′ – Sembene bën roli e mbrojtësit mbi vijën fatale të Bates, tjetër rast i pastër i humbu nga Partizani.

72′ – Da Silva nxjerr të lirë Hadrojin, por vetëm rrjetë e jashtme.

71′ – E pabesueshme si ndëshkohet Partizanit. Në rastin e parë që Bate i afrohet zonës së të kuqve në pjesën e dytë, shënon Malkevich, 1-0.

52′ – Aksion model i Partizanit, portieri i mohon golin Murataj.

46′ – Sapo nis pjesa e dytë, mbrojtja e Bates i dhuro një top Da Silvas që nuk përfiton, këndore për Partizanin.

31′ – Tenton të befasojë portierin kundërshtar Murataj nga një kënd thuajse zero, këndore për të kuqtë.

12′ – 13′ – Partizani, i papërmbajtshëm në minutat e para, e mbyll Baten në portën e saj. Christian Mba ka mundësi në disa raste të shënojë, por është i pafat.

 

 

Trajneri i Partizanit, Zora Zekic, zgjedh të njëjtin formacion si në takimin e parë në përballjen e kthimit me Bate Borisovin, që zhvillohet në “Városi Stadion”, në Mezőkövesdi të Hungarisë, pa praninë e tifozëve.

Paraqitja e mirë në “Air Albania” duket se e ka bindur trajnerin kroat t’u besojë të njëjtëve futbollistë nga minuta e parë.

Lexo edhe: 

Në portë luan Pano Qirko, në mbrojtja katërshja Hadroj-Sota-Sembene-Atanaskovski. Në mesfushë i besohet treshes Rrapaj-Mehmeti-Murataj dhe në sulm tredhëmbëshit Da Silva-Mba-Cara.

Kujtojmë që takimi i parë në “Air Albania” përfundoi në barazim 1-1.

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...