Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ Pas Senegalit edhe Gana, Kameruni, Maroku e Tunizia në Botëror! Tërbohen tifozët nigerianë

Pas Senegalit, që triumfoi sërish ndaj Egjiptit me penallti si në finalen e Kupës së Afrikës, janë kualifikuar në Katar 2022 edhe katër kombëtare të tjera afrikane: Gana, Kameruni, Maroku dhe Tunizia.

 

Gana barazoi 1-1 në Nigeri dhe siguroi kualifikimin në Botëror pas barazimit pa gola në ndeshjen e parë (goli jashtë fushe vlen akoma në duelet e futbollit afrikan).

Thomas Partey i Arsenalit kaloi kombëtaren mike në avantazh (9’), por vendasit reaguan shpejt dhe vendosën baraspeshën me anë të William Troost-Ekong. Lojtari i Watfort ktheu në gol një penallti në mesin e pjesës së parë.

 

Victor Osimhen gjeti rrjetën (34’), por goli i sulmuesit të Napolit u anulua nga VAR-i, që ndali festën e vendasve. Sfida nuk prodhoi më gola dhe në fund festuan ganezët.

Tifozët nigerianë nuk e pritën aspak mirë mungesën e kualifikimit dhe zbritën në fushën e blertë duke shkaktuar trazira të shumta. Kameruni realizoi një përmbysje të madhe në Algjeri.

“Luanët e Paepur” kishin humbur 0-1 në shtëpi, ndërsa dje triumfuan 1-2 në Blida të Algjerisë, duke u kualifikuar në Katar 2022 falë golit jashtë fushe. Eric Maxim Choupo-Moting kaloi miqtë në avantazh në pjesën e parë.

Algjeria barazoi takimin në fillimin e fraksionit të dytë të sfidës, por VAR-i anuloi golin e Islam Slimani. Ndeshja në shtesa, sulmuesi i Sportingut të Lisbonës u ndal sërish nga VAR-i (98’), por Algjeria ia doli të realizonte një gol të rregullt.

Ahmed Touba tundi rrjetën kundërshtare në minutën e 118’, por Karl Toko Ekambi, sulmuesi i Lyonit, shënoi në 124’ dhe i dhuroi Kamerunit një kualifikim drithërues.

Maroku nuk hasi probleme në shtëpi përballë Republikës Demokratike të Kongos, rival që pasi e mposhti 0-2 në transfertë e mundi edhe 4-1 në shtëpi. Achraf Hakimi ishte një nga autorët e golave për Marokun.

Festoi edhe Tunizia, që iu fal fitores 0-1 në ndeshjen e parë për t’ia dalë përballë Malit. Sfida e kthimit përfundoi në barazim pa gola, me Tunizinë që mbajti portën e paprekur dhe preu një biletë për në Katar.

[quiz-cat id=”297576″]

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...