Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ Penalltitë përcaktojnë çerekfinalistin e radhës, Kroacia eliminon Japoninë

Kroacia eliminon Japoninë dhe avancon në çerekfinale teksa kroatëve iu deshën më shumë se 120-minuta për të mposhtur kombëtaren aziatike. Vendimtare në këtë sfidë ishin goditjet e 11-metërshave që rezultuan vendimtare me ballkanasit që u treguan më të saktë, ndërsa nga ana tjetër, Japonia humbi tre të tilla me portierin Livakovic që u tregua shumë i saktë me intuitën e tij.

Sa i takon kronikës së ndeshjes, Japonia ishte më kërkuese në fillimin e lojës edhe pse këmbëngulja e tyre u shpërblye vetëm në minutën e 43-të kur Maeda shënoi pasi gjeti hapësirë në qendrën e zonës së kroatëve.

Një shpërqendrim i kroatëve pas një goditje këndi u shfrytëzua në maksimum nga japonezët të cilët nuk falën dhe kështu e mbyllën pjesën e parë në avantazh. Në të dytën, kroatët kërkuan me çdo kusht golin e barazimit dhe e gjetën rrugën e rrjetës në minutën e 55-të. Lovren harkon në zonë dhe Ivan Perisic i gjen kohën e duhur topit dhe me kokë nuk i la asnjë shans portierit kundërshtar.

Në vijimin e ndeshjes, të dyja skuadrat u treguan të kujdesshme për të mos e humbur sfidën dhe në këtë formë, sfida iu drejtua kohës shtesë. As 30-minutat shtesë nuk ndryshuan rezultatin e ndeshjes me skuadrat që duhej ta vendosnin fituesin nga pika e bardhë e penalltisë aty ku kroatët u treguan më të saktë dhe kaluan me shifrat 3-1 teksa një faktor ishte portieri Livakovic që priti tre penallti gjithsej.

Në çerekfinale,  do të përballet me fituesin e çiftit Brazil-Kore e Jugut.

Japoni-Kroaci 1-1 ( nga pen. 3-1)

Kronika e ndeshjes:

120+1′ Përfundojnë të gjitha minutat në dispozicion, fituesi vendoset nga penalltitë

105+2′ Mbyllet shtesa e parë, ndeshja vijon në barazim 1-1

90+4′ Mbyllen 90-minutat në barazim 1-1, ndeshja shkon në shtesë

55′ Gooooool! Kroacia rikthen baraspeshën, Perisic shënon me kokë pas harkimit të Lovren

43′ Gooooool! Po i vinte rrotull dhe më në fund Japonia gjen golin, është Maeda që përfitoi në zonë dhe me portën në dispozicion nuk gaboi

40′ Situatë e rrezikshme në zonën e Kroacisë, Kamada lëviz mirë dhe gjen mundësinë për të goditur, por nuk gjen kuadratin e ballkanasve

28′ Sërish mundësia për Kroacinë, Perisic devijon harkimin e Barisic por Kramaric më pas nuk ia del të bëjë devijimin final për ta dërguar topin në rrjetë

8′ Shans i shkëlqyer për Kroacinë, me Perisic që përfiton nga një gabim i Tomiyasu, por në fund edhe sulmuesi i Tottenham nuk mbyll në mënyrën e duhur aksionin

2′ Shfaqen menjëherë të rrezikshëm japonezët teksa goditja me kokë Taniguchit përfundon shumë pranë kuadratit të Livakovic

 

 

 

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...