Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

VIDEO/ Përleshje e gjashtë lojtarë me karton të kuq, degjeneron “Superclasico”

Një penallti e dyshimtë në minutën e 93-të të ndeshjes, kur rezultati ishte 0-0, zhbllokoi përballjen e zjarrtë “Superclasico” River Plate -Boca Juniors, që u mbyll me një skandal të madh.

Penalltia, e kundërshtuar me forcë, u realizua nga kolumbiani Miguel Ángel Borja.

Një penallti, që pasi, u shndërrua në gol, shkaktoi zemërimin e lojtarëve të Bocas. Arbitri nuk u konsultua kurrë me VAR-in.

Goli shkaktoi një rrëmujë dhe një përleshje monumentale, me protesta dhe shkopinj kudo.

Si rezultat, gjashtë lojtarë u përjashtuan me kartonë të kuq: tre nga River (Palavecino, Centurión dhe Elías Gómez); dhe  nga Boca (Merentiel, Valentini dhe Equi Fernández), si dhe trajneri i miqve, Jorge Almirón.

Lexo edhe:

Ndeshja u pezullua për një çerek ore për shkak të provokimit të Palavecinos.

Arbitri Herrera u rrethua nga lojtarët e Boca-s, por më në fund loja mundi të rifillonte. Boca përfundoi me tetë lojtarë dhe River me 10, pasi dy nga të përjashtuarit ishin nga stoli.

Dy minuta zgjati loja në vazhdim, por Boca nuk mundi të bënte asgjë dhe humbi 1-0. Ndeshja u luajt pa tifozët miq, si zakonisht, në këtë Ligën Argjentinase.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...