Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

VIDEO/ Pësoi aksident të rëndë, Sainz i kërkon pilotit ta kthejë në garë

Rally Dakar nuk është për të gjithë. Faza 9-të e edicionit 2023 do të mbahet mend gjatë për skenën e pabesueshme të braktisjes dhe kthimit të Carlos Sainz pas një aksidenti të rëndë me përmbysje të makinës.

Dyshja spanjolle e pilotëve përmbysi një Audi RS Q e-tron E2 në fazat e hershme të garës, pikërisht në kilometrin e pestë. Ishte një aksident me shpejtësi të ulët, në kalimin e një dune të ulët. Madrileni sulmoi kreshtën me shumë shpejtësi dhe u ul me hundë, duke duke përfunduar me kokë poshtë. Dy anëtarët e ekuipazhit u ngritën në këmbë dhe ishin të vetëdijshëm pas përplasjes së fortë, megjithëse aksidenti nuk ka ndodhur me shpejtësi të madhe.

 

Dëmtimi i makinës ka qenë më i rëndë nga sa dukej në pamjet e para të aksidentit, edhe pse problemi kryesor është se Sainz ka dalë nga makina i dëmtuar në gjoks dhe shpinë. Pikërisht për këtë arsye u tha se do të tërhiqej. Piloti madrilen u transferua fillimisht në spitalin e Riadit me helikopter për t’iu nënshtruar analizave mjekësore. Por tri herë fituesi i Dakarit kishte tjetër mendim gjatë rrugës për në spital. Sipas raportimeve nga organizimi i garës, Sainz i kërkoi pilotit të helikopterit ta kthente në garë për të rifilluar marshimin edhe në etapën e sotme.

 

Lajme të tjera

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Spanjë

Xavi Hernandez do të largohet nga Barcelona në përfundim të këtij sezoni dhe tashmë presidenti Laporta është duke menduar për zëvendësuesin e trajnerit. Sipas...

Lajme

Joachim Löw, kampion botë në krye të Gjermanisë në Brazil 2014, është pa punë që nga viti 2021, kur u largua nga përfaqësuesja gjermane....

Angli

Trajneri i Brighton, Roberto De Zerbi flet për të ardhmen e tij, e cila është një nga temat më të nxehta të ditëve të...