Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

VIDEO/ Rivalët e Kosovës fitojnë me “manita”, gol dhe asist nga Xhaka

Zvicra nisi në mënyrën më të mirë të mundshme rrugëtimin drejt Euro 2024. Kombëtarja helvete mposhti 5-0 Bjellorusinë në ndeshjen e parë të Grupit I të zhvilluar në Novi Sad të Serbisë.

Që Bjellorusia nuk do të paraqiste rrezik për përfaqësuesen e Murat Yakin, kjo u duk që në fillimin e sfidës. Zviceranët kaluan përpara pas vetëm 4 minutash lojë. Renato Steffen realizoi me portën e boshatisur, teksa përfitoi nga një top i larguar jo siç duhet.

Vlen të thuhet që dhe dy golat e tjerë që 31-vjecari realizoi në minutat 17′ dhe të 29′, erdhën në një mënyrë të ngjashme. Dalje nga krahu i majtë, pasim në qendër dhe gol. Tripleta e sulmuesit të Luganos dërgoi helvetët në pushim me komoditet të plotë.

Lexo edhe: 

Megjithatë, ata nuk nguruan të realizojnë dhe dy herë të tjerë dhe të thellojnë edhe më tepër epërsinë. Granit Xhaka la shenjën e tij në dy golat e pjesës së dytë. Në minutën e 62′, mesfushori i Arsenalit shënoi në mënyrën e tij të zakonshme.

Ai goditi fort nga jashtë zonës dhe mposhti portierin bjellorus. Tri minuta më vonë, Xhaka asistoi për të sapofuturin Amdouni, i cili gjeti golin e parë me fanellën e përfaqësueses.

Zvicra respektoi të gjitha pritshmëritë me paraqitjen ndaj bjellorusëve dhe diferenca e golave i vendos menjëherë me vendin e parë, një pozicion që aspirojnë ta kenë deri në fundin e kualifikueseve të Euro 2024.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...