Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

VIDEO/ Sevilla i falet një supergoli, Leipzigu rrezikon në pjesën e dytë

Sevilla mori një fitore të madhe në La Liga, teksa Leipzigut i mjaftoi një ojesë për të marrë maksimumin në shtëpi ndaj Hertha Berlin në Bundesliga. Rikthimi i Jorge Sampaolit në stol po jep efekt pozitiv te Sevilla, që sot arriti fitoren e dytë sezonale në Spanjë.

 

Skuadra andaluziane fitoi 0-1 në ishull përballë Mallorcas, ekip ku mungoi Vedat Muriqi (i pezulluar). Sfida u vendos nga një gol i mrekullueshëm i Nemanja Gudelj në minutën e 53’. Mesfushori 30-vjeçari gjeti trekëndëshin e portës kundërshtare falë një “predhe” nga larg.

 

Ndërkohë, Leipzigu triumfoi 3-2 ndaj Herthas në Gjermani. Skuadra e Marco Rose e mbylli pjesën e parë në avantazh të trefishtë (Forsberg, Daum, Orban). Kryeqytetasit reaguan në fraksionin e dytë të takimit, duke rrezikuar fitoren e vendasve falë rrjetave të Lukebakio dhe Jovetic, por vetëm kaq.

 

Leipzigu është nngjitur në vendin e nëntë me 15 pikë, pesë larg kreut, pozicion që mbahet nga Union Berlin, që përballet të dielën me Borussia Dortmund, ndërkohë që Hertha mbetet në vendin e tretë nga fundi.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...