Connect with us

Hi, what are you looking for?

Europa League

VIDEO/ Sevilla “në qellin e shtatë”, Roma bie te penalltitë

Sevilla – Roma 1-1 (Mancini 55′ aut. / Dybala 35′)  4-1 me penallti

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive, duke u konfirmuar eksperte e këtij kompeticione, pasi e fiton për herë të shtatë, në po aq finale sa ka luajtur.

Koha e rregullt she shtesa përfunduan 1-1, ndërsa në goditjet e penalltive shënuar të gjithë lojtarët e Sevillas (nuk ishte e nevojshme të goditej seria e pestë), ndërsa për Romën gabuan Mancini dhe Ibanez.

Keqardhje për Romën e Mourinhos, që i shkoi pranë suksesit, por që tregoi limitet e saj përballë një ekipi me shumë përvojë.
Nuk ishte e thellë që “Specia One” të festonte trofenë e dytë evropian me Romën.

Goditjet e penalltive:

Rastet pikante:

120+10′ – Rasti i fundit i ndeshjesh, Smalling godet me kokë, topi përfundon në traversë.

18′ – Ka tension mes pankinave në fundin e kohës shtesë

90+6′ – Panik në zonën e Romës, Sevilla i afrohet golit.

75′ – Gjyqtari akordon fillimisht 11-mëtersh për Sevillan, por e kthen vendimin pas sheh pamjet në sistemin VAR.

67′ – E pabesueshme çfarë ndodh në portën e Sevillas, lojtarët e Romës nuk arrijnë ta shtyjnë topin drejt rrjetës.

55′ – Gooooool! Kthehet baraspesha në “Pushkash Arena”. Një krosim i Jesus Navas nuk largohet dot nga Smalling dhe Mancini, në mënyrë të pavullnetshme e devijon topin në portën e tij, 1-1. 

45+7′ – I pafat Ivan Rakitic, goditja e tij nga distanca përfundon në shtyllë. Me fat Roma.

35′ – Zhbllokohet takimi në “Pushkash Arena”. Asist perfekt nga Mancini për Dybalan, që në hyrje të zonës nuk fal, 0-1.

 

11′ – Rast i artë për Romën për të zhbllokuar finalen. Spinazzola godet një penallti në lëvizje, por pret Bono.

Momente nga ceremonia e finales:

Roma po luan për të dytën herë radhazi një finale evropiane. Në “Puskas Arena”, në Budapest, verdhekuqtë e Josè Mourinhos përballen me Sevillan. “Special One” synon fitoren e gjashtë radhazi në po aq finale të luajtura.

Sa u përket formacioneve zyrtare, Mourinho i ka besuar që nga minuta e parë Paulo Dybalas, i cili ishte në dyshim.

“La Joya” do ta nisë nga fillimi, pas rikuperimit nga dëmtimi në kyçin e këmbës në ndeshjen me Atalantën. Me të, në sulm, do të jetë Tammy Abraham.

Lexo edhe:

Në mesfushë, hapësirë ​​për Cristanten dhe Matic, ndërsa Spinazzola do të jetë në të majtë. Në mbrojtje Ibanez është preferuar para Llorentes.

Asnjë surprizë sa i përket formacionit të Sevillas. Trajneri Mendilibar ka hedhur më të mirët në fushë, teksa mungesa e vetme në radhët e andaluzianëve është argjentinasi Acuna, i ndëshkuar me karton të kuq në gjysmëfinalen me Juventusin.

 

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...