Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

VIDEO/ “Shkatërron” Korenë e Jugut, Brazili për herë të 8 radhazi në çerekfinale të Kupës së Botës

Brazili kalon në fazën çerekfinale të Kupës së Botës, Katar 2022, pas fitores në dukje shumë të thjeshtë, 4-1, ndaj Koresë së Jugut.

Ekipi i trajnerit Tite dominoi të gjithë fraksionin e parë, duke gjetur rrugën drejt rrjetës që në minutën e 7’ me Vinicius Junior. Në minutën e 13’ Neymar realizoi nga pika e bardhë, pas Richarlison fitoi penallti, ndërsa në minutën e 29’ rrugën drejt rrjetës e gjeti ky i fundit.

Në minutën e 36’ Paqueta shënoi pas një asisti të dhuruar nga Vinicius Junior dhe vulosi rezultatin e pjesës së parë.

Në fraksionin e dytë u duk sikur Brazili “ndryshoi fytyrë”, pasi Koreano Jugorët filluan të sulmonin gjithmonë e më shumë në portën e Alisson, me Paik Seung-Ho që gjeti rrugën drejt rrjetës në minutën e 76.

Kështu Brazili preu biletën për në çerekfinale për herë të tetë radhazi, dhe këtë herë përballë do të ketë Kroacinë,me të cilën do të “diskutojnë” vendin e gjysmëfinales.

Brazil-Koreja e Jugut (4-1)

Raundi i 1/8 të Kupës së Botës 

Në gjendje të rëndë shëndetësore, lojtarët nderojnë Pele pas fitores ndaj Koresë së Jugut

76’-Koreja e Jugut gjen rrugën drejt rrjetës,  Paik Seung-Ho realizon një perlë të vërtetë.

47′-Rasti i parë për Korenë e Jugut, Son tenton të shënojë, por nuk ia del të gjejë kuadratin.

 

36′-Goool! Pas asistit të Vinicus, Paqueta gjen rrugën drejt rrjetës.

29′-Goool! Brazili thellon avantazhin, Richarlison i dhuron golin e tretë ekipit të tij.

13′-Richarlison fiton penallti pas një ndërhyrje të gabuar nga mbrojtësit e Koresë së Jugut. Ekzekutimin nga pika e bardhë e penalltisë e merr përsipër Neymar, i cili e dërgon lehtë topin në rrjetë.

 

07′-Gool! Brazili merr avantazhin, pas një rrëmuje në zonë, Vinicius e dërgon topin në rrjetë me mjaft qetësi.

Formacionet zyrtare:

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...