Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

VIDEO/ Sukses me “tris”, Leverkusen triumfon në transfertën e vështirë

Bayer Leverkusen e filloi me fitoren vitin e ri në Bundesliga. Skuadra e Xavi Alonsos, triumfoi me rezultatin 2-3 përball Borussia Monchengladbach duke gjetur fitoren e katërt radhazi në kampionat. “Aspirinat” morën një tre pikësh me shumë vlera në transfertë.

Fraksioni i parë i sfidës foli vetëm për skuadrën e udhëtuese, që realizoi dy gola tepër të rëndësishëm. Fillimisht ishte mbrojtësi Mitchel Bakker, i cili përfitoi maksimalisht nga kthimi i topit që në fillim u ndal në shtyllë (21′).

Në fundin e pjesën së parë, Leverkusen realizoi dhe golin e dytë, me francezin Amine Adli. Mesfushori përfitoi nga një vendosje jo e mirë e lojtarëve të Mochengladbach. 22-vjeçari mori kontrollin e topit në mesfushë dhe në fund përballë portierit e pati të lehtë për të realizuar golin e dytë.

Fraksioni i dytë foli përsëri për skuadrën e Xavi Alonsos, që realizoi edhe golin e tretë (67′), me anë të një kombinimi perfekt midis Adli dhe Amiri.

Minutat e fundit të sfidës ishin spektakolare, pasi Monchengladbach shënoi dy herë me Lars Stindl. Fillimisht mesfushori tundi rrjetën kundërshtare në minutën e 82′ nga brenda zonës pas asistimit të Wolf. Goli i dytë u realizua në minutat shtesë (90+3′) . Stindl shënoi një gol spektakolar nga jashtë zonës.

Megjithatë në fund “Aspirinat” triumfuan dhe falë kësaj fitoreje u ngjitën në vendin e nëntë në kuotën e 21 pikëve, ndërsa Monchengladbach mbetet në vendin e tetë me 22 pikë.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...