Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

VIDEO/ Super Bergwijn, Ajax argëton tifozët me një sukses “tenistik”

Ajax shkëlqeu në takimin e parë shtëpiak të sezonit të ri në Eredivisie, duke mposhtur 6-1 Groningen. Dueli i luajtur në “Johan Cruijff Arena” u shoqërua me gola të bukur dhe të shumtë.

Steven Bergwijn realizoi një tregolësh, teksa rrugën e rrjetës e gjetën edhe braziliani Antony (supergol), Kenneth Taylor dhe Steven Berghuis, të cilët kompletuan suksesin “tenistik” të kampionëve në fuqi të Holandës.

Miqtë gëzuan vetëm në minutën e dhjetë. Belgu Cyril Ngonge barazoi përkohësisht rezultatin, por vetëm kaq. Ajax është ngjitur në kuotën e 6 pikëve pas dy javëve të para në Eredivisie.

 

Objektivi i “Harkëtarëve” është fitimi i titullit kampion për herë të 37-të në histori, ndërkohë që ndeshja e radhës luhet në Roterdam përballë Spartës vendase.

Eredivisie, java e dytë

AJAX-GRONINGEN 6-1
(BERGWIJN 4’, 45’, 57’, ANTONY 28’, TAYLOR 66’, BERGHUIS 87’ (PEN) / NGONGE 10’)

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Kylian Mbappe pritet që këtë verë të udhëheqë Francën në Euro 2024, me “Gjelat” që janë ndër kombëtaret pretendente për t’i shkuar turneut deri...