Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

VIDEO/ Super Frashëri nuk sjell pikë, Ballkani e mbyll me humbje aventurën europiane

Ballkani zhvilloi një ndeshje shumë të mirë në Rumani, por humbi 1-0 ndaj Cluj dhe e mbylli me humbje aventurën në Conference League, duke u renditur në vendin e fundit në grupin G me 4 pikë.

Kampionët e Kosovës zhvilluan një futboll të bukur edhe në sfidën e fundit, iu afruan disa herë golit me Berishën, Rrahmanin, Korenicën dhe kapitenin Kuc, ndërkohë që Nana Boateng realizoi golin e fitores për vendasit në minutën e 17’.

Cluj, që siguroi kualifikimin falë suksesit ndaj Ballkanit duke nxjerrë Slavian e Pragës jashtë Europës, pati dy mundësi të arta në minutën e 35’, por Stivi Frashëri priti dy penallti të njëpasnjëshme të 36-vjeçarit Ciprian Deac.

Ballkani arriti një fitore në Turqi ndaj Sivassporit (3-4) dhe siguruan pikën e parë në fazat e grupeve pas barazimit 1-1 me Cluj në “Fadil Vokrri”, ndërkohë që luajti si i barabartë me kundërshtarët në gjashtë takimet e grupit G.

Djemtë e Ilir Dajës guxuan, prodhuan një futboll të bukur e modern dhe dhuruan emocione të forta për tifozët shqiptarë në aventurën e parë europiane të një ekipi dardan.

Conference League

CLUJ-BALLKANI 1-0 (Boateng 17′)

Kronika e ndeshjes:

 70′ Aksion i bukur i Ballkanit, Korenica pason për Edvin Kuc, kapiteni lëshon një të djathtë potente, grushton portieri Simone Scuffet.

 

 60′ Stivi Frashëri eviton një tjetër gol. Andrei Burca gjuan bukur me kokë, përgjigjet në të njëjtën mënyrë “gardiani” i Ballkanit.

 

 54′ Ballkani në kërkim të barazimit. Thaqi kroson nga goditja e dënimit, Albion Rrahmani fiton duelin ajror me mbrojtësit vendas, por goditja me kokë përfundon mbi tra.

 

 35′ Stivi Frashëri fantastik! Portieri i Ballkanit pret dy penallti të njëpasnjëshme ndaj Ciprian Deac.

 17′ Rumunët kalojnë në avantazh. Nana Boateng tundi rrjetën e Frashërit me një goditje potente nga afër.

 

 13′ Aksion i bukur i Ballkanit. Kapiteni Armend Thaqi hodhi një top në zonë, por Albin Berisha, edhe pse i pamarkuar, goditi keq.

 

Formacionet zyrtare

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Xhuliano Skuka nis aventurën e re në Francë, ku do të jetë pjesë e Metz. Sulmuesi dibran kaloi me sukses testet mjekësore mëngjesin e...

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Featured

Marsel Ismajlgeci nuk është më lojtari i Tiranës. “SuperSport” mëson se kapiteni është larguar nga ekipi dhe do të transferohet në Bosnja dhe Hercegovina...

Premier League

Dëmtimi i Virgil Van Dijk është padyshim një lajm i keq për Jurgen Klopp, që sheh Liverpoolin e tij këtë sezon, shumë larg formës...