Connect with us

Hi, what are you looking for?

Spanjë

VIDEO/ Ter Stegen hero, Barça mposht Betisin në “ruletën” e penalltive, në finale përballë Realit

Marc Andre ter Stegen kualifikon Barcelonën në finale të Superkupës së Spanjës, ku gjen Realin e Madridit. Portieri gjerman u tregua fantastik në goditjet e 11-metërshave (priti dy), pasi koha e rregullt dhe shtesa (dy pjesë na 15 minuta) përfunduan barazim 2-2.

Goditjet e penalltive:

Për Barçën shënuan Lewndowski dhe Ansu Fati, ndërsa skuadra andaluze barazoi dy herë me Fekir dhe Moron. Barcelona merr epërsinë përballë Betisit të Sevillas ën gjysmëfinalen e dytë të Superkupës së Spanjës, në Stadiumin Ndërkombëtar King Fahd të Riadit (kryeqyteti i Arabisë Saudite).

Një kundërsulm i shpejtë i “blaugranave” në minutën e 40-të u përmbyll me goli nga Robert Lewandowski, por merita kryesore shkon për Dembelenë, që me shmangien e një kundërshtari krijoi hapësira për sulmuesin polak.

Më herët, shënoi edhe Pedri, por goli u anulua nga sistemi VAR për pozicion jashtë loje milimetrik të Raphinas në ndërtimin e aksionit.

Betisi ia del, pas shumë përpjekjesh, të gjejë golin e barazimit me Fekir (77′), pas pasimit të zgjuar të Luiz Henriques.

Reago shumë shpejt Barça, me Leandowskin që realizon të dytin personal, por goli anulohet nga VAR-i për pozicion jashtë loje.

Sapo nisi pjesa e parë shtesë, Ansu Fati realizoi një gol fantastik me një gjysmëkthesë, nga jashtë zonës.

 

E pabesueshme çfarë ndodh në Riad, Betisi barazon me Moron me një goditje të bukur me takë, 2-2.

 

Lajme të tjera

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Francë

Për arsye personale dhe në marrëveshje me Paris Saint-Germain, Gerard Precheur është larguar posti i trajnerit të ekipit të femrave. Në njoftimin e klubit...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...