Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

VIDEO/ Thyen edhe Leverkusenin, Dortmundi -3 nga kreu i renditjes

Borussia Dortmund e ka nisur në mënyrë të shkëlqyer vitin 2023. Verdhezinjtë fituan 0-2 në “Bay Arena” përballë Bayer Leverkusen, duke siguruar suksesin e tretë radhazi.

Karim Adeyemi kaloi Dortmundin në avantazh në minutën e 33’. Sulmuesi i kombëtares gjermane mori një asist nga Julian Brandt dhe gjeti golin e parë sezonal në Bundesliga.

 

Më pas një autogol. Edmond Tapsoba shënoi gabimisht në portën e tij në minutën e 53’, duke i dhuruar ekipit udhëtues avantazhin e dyfishtë.

 

Skuadra e Terzic menaxhoi minutat e mbetura dhe në fund festoi marrjen e tri pikëve. Me triumfin e sotëm, Dortmundi është ngjitur në kuotën e 34 pikëve, tri më pak se Bayerni kryesues.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...