Connect with us

Hi, what are you looking for?

Spanjë

Vuan nga sëmundja e “puthjes”, mesfushori i Sevillas humbet 4 javë

Mesfushori i Sevillas, Fernando Reges, nuk ka udhëtuar në Gjermani me skuadrën për ndeshjen kundër Borussia Dortmund që korrespondon me fazën e grupeve të Champions League.

Reges është zbuluar se vuan nga mononukleoza, e quajtur edhe sëmundja e puthjes. Kjo është arsyeja pse braziliani ka qenë shumë i dobët muajin e fundit dhe nuk ka qenë në dispozicion të Julen Lopeteguin para shkarkimit dhe tani nuk është as në dispozicion të Sampaoli-t.

Ish-lojtari i Porto dhe Manchester City tha në një intervistë se kishte një “sëmundje shumë të madhe” që e kishte penguar të performonte normalisht dhe Lopetegui tregoi lojtari kishte pasur një sëmundje nga e cila ai ishte rikuperuar tashmë. Mirëpo, më vonë lojtari u nda sërish nga grupi kur pati sërish temperaturë.

Mononukleoza është një sëmundje që dobëson organizmin në përgjithësi me temperaturë, gastroenterit dhe mungesë force, si dhe dhimbje fyti që pengon të ushqyerit normal, me pasojë humbjen e peshës dhe forcës.

Lojtari ishte parë tashmë në ndeshjen kundër Espanyol i rraskapitur në një sfidë në të cilën ai u rrëzua në tokë dhe arbitri i dha një karton të verdhë për vonesë lojë, një paralajmërim që më vonë e anuloi.

Kohëzgjatja e kësaj sëmundjeje është zakonisht nga tre javë ose tre javë e gjysmë, por duhet theksuar se është sëmundje kronike.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...