Connect with us

Hi, what are you looking for?

Angli

“Weghorst më mirë se Ronaldo”, legjenda e United: Skuadra përfiton shumë nga holandezi

Wout Weghorst mbërriti si një opsion “last minute” për Manchester United në merkaton e janarit. “Djajtë e Kuq” kishin nevojë për një sulmues me prezencë në zonën kundërshtare dhe trajneri Erik ten Hag zgjodhi patriotin e tij. Por, kritikat për holandezin nuk kanë munguar duke qenë se 30-vjeçari deri më tani nuk e ka gjetur ende golin e parë në Premier League me fanellën e United.

Gjithsesi, ka edhe nga ata që i dalin në krah sulmuesit, madje duke theksuar se United përfiton më shumë në fushë me Weghorst se me Cristiano Ronaldon. Të paktën kështu shprehet Gary Neville, ish-lojtari i famshëm i anglezëve, i cili së fundmi paraqet statistikat që mbështesin tezën e tij.

“Weghorst ka luajtur thuajse në të gjitha ndeshjet prej kur është transferuar te United. Nëse i bëjmë një krahasim 19 ndeshjeve të tij me Manchesterin, me 19 ndeshjet që ka luajtur Cristiano Ronaldo, shoh se me holandezin në fushë skuadra përfiton më shumë. Weghorst është pjesë e 12 fitoreve, katër barazime dhe tre humbje dhe skuadra ka shënuar 37 gola.

Lexo edhe:

Në 19 ndeshje me Ronaldon, United fitoi tre ndeshje më pak, barazoi tre dhe humbi katër më shumë. Ai vetë shënoi 11 gola, por skuadra realizoi vetëm 23 dhe këtu ka shumë diferenca me atë që tregon ekipi kur Weghorst është në fushë. Kjo lidhet me atë që konsiderohet si “çudia” e futbollit sepse bëhet fjalë për një lojtar që nuk konsiderohet në lartësinë e United, por që i ka sjellë skuadrës më shumë përfitime.

Mendoj se statistikat ishin një nga arsyet pse Ten Hag uli në stol CR7. E di që Weghorst nuk krahasohet me Ronaldon pasi ai është një nga më të mirët në histori, por statistikat janë “kokëforte” dhe ndaj Weghorst është në fushë. Nëse të dy do të ishin pjesë e skuadrës, unë do të zgjidhja Ronaldon për të luajtur në Old Trafford dhe Weghorst për të luajtur jashtë fushe”, u shpreh Neville.

Lajme të tjera

Champions League

Me një barazim spektakolar 3-3, Manchester City merr një farë avantazhi ndaj Realit të Madridit, duke qenë se sfidën e kthimit do ta luajë...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

Champions League

E cilësuar si një finale e parakohshme Real Madrid-Manchester City rezultoi e tillë edhe në aktin e parë çerekfinal të Ligës ss Kampionëve. Në...

Kosovë

Gafë e pafalshme e Arijanet Muric në Premier League. Portieri titullar i Kosovës, pjesë e Burnleyt në kampionatin më të bukur në botë, i...