Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

“Ylli” i Barcelonës, rekordmeni i ri i Euro 2024

Dukej e pamundur të shihje një 16-vjeçar jo vetëm në fushë në Kampionatin Evropian, por edhe si titullar për një ekip të madh. Gjatë Euro 2024, Lamine Yamal do të ndryshojë historinë, duke u bërë lojtari më i ri që aktivizohet në turneun kontinental.

I domosdoshëm për De La Fuente, adoleshenti i Barcelonës po fiton eksperiencë muaj pas muaji, pasi befas u bë rekordmen i “Blaugranave” në rrethana dhe gara të ndryshme. Të njëjtën gjë do ta bëjë edhe në Euro 2024, ku do të përballet edhe me Italinë, Kroacinë dhe Shqipërinë në fazën e grupeve.

Duke bërë debutimin e tij me Barcelonën në moshën 15-vjeçare, gjatë sezonit në 2023/2024, Yamal luajti 50 ndeshje me “Blaugranat”, duke u dëshmuar një nga forcat shtytëse absolute në një vit që megjithatë përfundoi pa asnjë trofe për ekipin katalanas, aktualisht në duart e Flick pas shkarkimit të Xavit.

Në vitin 2021, gjatë Euro 2020, Kacper Kozłoëski u bë futbollisti më i ri në historinë e Kampionatit Evropian. Në moshën 17 vjeç e 246 ditë, lojtari polak ka mposhtur rastësisht rekordin e mëparshëm kundër Spanjës.

Kuptohet se Yamal, i cili në fund të korrikut do të mbushë 17 vjeç, do të fshijë rekordin e mëparshëm, duke u bërë i vetmi 16-vjeçar në fushë në historinë e Kampionatit Europian.

Lexo edhe:

De La Fuente e ka aktivizuar Yamal në gjashtë raste nga shtatori 2023 e deri më sot, me spanjollin e ri që e ka shlyer besimin e trajnerit me dy gola dhe disa asistime.

Yamal nuk ka qenë kurrë në dyshim për sa i përket thirrjes dhe duhet të marrë gjithashtu fanellën e titullarit në krahun e djathtë. Debutimi i tij me Spanjën ishte pa dyshim rekord, duke e arritur në moshën 16 vjeç e 57 ditë.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...