Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

“Ylli” i NBA-së sportisti i dytë miliarder, vetëm një futbollist merr sot pagë më të lartë se ai

PHOENIX, ARIZONA - APRIL 05: LeBron James #6 of the Los Angeles Lakers walks off the court following the NBA game against the Phoenix Suns at Footprint Center on April 05, 2022 in Phoenix, Arizona. The Suns defeated the Lakers 121-110. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Christian Petersen/Getty Images)

Revista njohur “Forbes” raporton se basketbollisti amerikan, LeBron James, është zyrtarisht miliarder, pasi pasuria e tij ka arritur shifrën 1 miliard dollarë.

Por si ia doli “ylli” i NBA-së të fitonte kaq shumë para? LeBron James, i cili është 37 vjeç, u bë pjesë e NBA-së në vitin 2003, pra 19 vite më parë, kur ishte vetëm 18-vjeç.

Shumën 1 miliard dollarë e ka grumbulluar falë pagës së tij në NBA, kontratave të reklamave me firma të mëdha si Nike, AT&T, PepsiCo dhe Walmart), investimeve në Real State (pasuri të paluajtshme), Spring Hill Company (kinema), Blaze Pizza, Beats By Dre, Beachbody…) dhe aksione në skuadra sportive si Liverpool (Premier League), Boston Red Sox (MLB) apo Pittsburgh Penguins (NHL).

LeBron James është sportisti i dytë që i bashkohet klubit të miliarderëve pas Michael Jordan, megjithëse lojtari aktual i Lakers e ka arritur atë gjatë kohës që ishte aktiv, ndërsa legjenda Jordan në vitin 2014, më shumë se një dekadë pas pensionimit dhe pasi mori drejtimin e Charlotte Hornets.

Mes pagës dhe kontratave me sponsorë të ndryshëm, LeBron James është sportisti i dytë më i paguar në botë me 121.2 milionë dollarë. Më i paguari, momentalisht, është Leo Messi me 130 milionë dollarë.

Lajme të tjera

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...