Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Zero gola dhe festë italiane në Champions, s’ndodhte prej 17 vitesh

Kishte shumë vite që tri skuadra italiane nuk kualifikoheshin në çerekfinalet e Champions League. Për herë të fundit ndodhi në vitin 2006 (Milan, Inter, Juventus).

Pas 17 vitesh, Milan, Inter dhe Napoli rikthehen protagonistë në kompeticionin më të rëndësishëm për klube.

Napoli ia doli për herë të parë të shkojë kaq larg në Champions dhe tifozët nuk po shohin vetëm ëndrra titulli.

LEXO EDHE:

  1. Rregulli i ri i zëvendësimeve, nëse lojtari nuk largohet për 10 sekonda…
  2. “Çmenden” arabët, ofertë stratosferike për Lionel Messin
  3. Një Botëror “extra large”, FIFA miraton formatin e ri të enjten
  4. Bayern Mynih dhe Chelsea heqin dorë nga sulmuesi francez, Inter “fërkon duart”

Ndërkohë, tri skuadrat italiane kanë vendosur edhe një rekord unik në takimet e luajtura në duelet e raundit të 1/8-ve.

Asnjë gol i pësuar! Milani mbajti portën e paprekur në dy takimet ndaj Tottenhamit. E njëjta gjë për Interin përballë Portos.

Dy skuadra nga Milano siguruan kualifikime identike. Fitore 1-0 në “San Siro” dhe barazim i bardhë në transferta.

As Napoli nuk pësoi asnjë gol në dy sfidat ndaj Eintracht Frankfurt, rival të cilin e eliminoi lehtësisht me rezultatin 5-0.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...