Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bundesliga

Zëvendësuesi i Hummels, Dortmundi zgjedh mbrojtësin e Gjermanisë

Borussia Dortmund nuk ka humbur kohë për të gjetur zëvendësuesin e Mats Hummels, për të cilin nuk pati rinovim. Edhe pse zhvilloi një sezon të jashtëzakonshëm me verdhezinjtë gjermanë.

35-vjeçari, emri i të cilit u lidh me Milanin dhe Romën, pritet të vijojë karrierën në La Liga me Mallorcan, ekip ku luan edhe dardani Vedat Muriqi.

Ndërkohë, nënkampionët e Europës kanë zgjedhur Waldemar Anton si pasuesin e ish-mbrojtësit të njohur të kombëtares gjermane.

27-vjeçari Anton ka pranuar ofertën e Dortmundit, që për të siguruar kartonin e tij do të paguajë rreth 23 mln euro në arkat e Stuttgartit.

Lexo edhe:

Anton ishte pjesë e Stuttgartit në katër sezonet e fundit, madje mban shiritin e kapitenit tek ekipi me të cilin edicionin e fundit siguroi kualifikimin në Champions League.

Kompeticion që lojtari gjerman i lindur në Uzbekistan, i cili debutoi me kombëtaren e drejtuar nga Nagelsmann në mars, do e luajë me fanellën e Dortmundit.

Ndërkohë, mbrojtësi potent është pjesë e listës së Gjermanisë në Euro 2024. Pas përfundimit të turneut prestigjioz do të vijë firma dhe prezantimi në “Signal Iduna Park”.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....