Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Zhgënjen Real Sociedad/ Bilbao triumfon me “poker” golash derbin bask

Athletic Bilbao ka triumfuar me “poker” golash në derbin bask ndaj Real Sociedad, takim i vlefshëm për raundin e 25 të La Ligës. “Luanët” fituan me rezultatin 4-0 ndeshjen e raundit të 25-të të La Ligës kundër “bardhebluve”.

Një takim deri diku e balancuar ishte ky derbi, që në pjesën e parë nuk solli asnjë gol. Moment dëshpërimi ishte për vendasit minuta e 32’, kur Muniain nuk mundi të realizonte penalltinë, pasi portieri Remiro reagoi shumë mirë, duke e ndaluar atë goditje.

Ndeshja vijoi me barazim pa gola deri në minutën e 68’, kur Bilbao ndryshoi “fytyrë” dhe erdhi më kërcënuese. Ishte ky moment, kur Vivian do t’i jepte avantazhin ekipit të tij, pas një shërbimi nga Berenguer.

Më pas ishte Sancet në minutën e 72’ ai i cili realizoi golin e dytë për “luanët”, duke i dhuruar sigurinë ekipit të tij. vetëm tetë minuta më pas Williams shënoi tripletën e ekipit të tij dhe I dha një goditje shumë të fortë “bardhebluve”.

Seria e golave u mbyll nga Muniain, që do të realizonte “pokerin” e Athletic Bilbaos në minutën e 89’ dhe që njëkohësisht vulosi edhe shifrat e këtij derbi.

Pas këtij takimi Bilbao qëndron në vend të 8 me 37 pikë, vetëm një më pak se Sociedad i vendit të 7-të në renditjen e La Ligës.

 

 

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...