Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Zlatko Daliç shpall listën e zgjeruar, emrat që do të përfaqësojnë Kroacinë në Evropian

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic (ish-trajner i Dinamos së Tiranës), ka publikuar sot listën e zgjeruar të lojtarëve të kombëtares, të cilët i llogarit për Kampionatin Evropian të ardhshëm të organizuar nga Gjermania. Modric, Kovaçic, Brozoviç, Perišić, Kramarić, Gvardiol, Vida…, mes tyre shumë emra të mëdhenj, që kanë shansin e fundit për të fituar trofeun kontinental.

Kroacia është në Grupin B së bashku me Spanjën, Italinë dhe Shqipërinë.

Ndeshjen e parë kroatët do ta zhvillojnë më 15 qershor, në orën 18:00, kundër Spanjës, në Stadiumin Olimpik të Berlinit.

Në ndeshjen e dytë, më 19 qershor, Kroacia do të luajë kundër Shqipërisë, në “Volksparkstadion” të Hamburgut.

Skuadra e Zlatko Dalicit do ta mbyllë fazën e grupeve më 24 qershor me duelin kundër Italisë. Kjo ndeshje do të luhet nga ora 21:00, në Leipzig, në “Red Bull Arena”.

Dy kombëtaret e renditura të para nga secili grup do të kualifikohen në fazën tjetër dhe atyre do t’u bashkohen katër kombëtaret më të mira të renditura në vendin e tretë në gjashtë grupet.

Trajnerët e kombëtareve pjesëmarrëse në Europian duhet të dërgojnë në UEFA listën përfundimtare me 26 futbollistë brenda datës 7 qershor.

Kujtojmë se Kampionati Evropian në Gjermani luhet nga 14 qershori deri më 14 korrik, me finalen që do të zhvillohet në Berlin.

Lexo edhe:

Lista e Kroacisë:

PORTIERË: Livakoviç, Ivushic, Labroviç.

MBROJTËS: Vida, Gvardiol, Juranovic, Sosa, Stanishic, Shutalo J., Erliq, Pongracic.

MESFUSHORË: Modric, Kovaçic, Brozoviç, Pashaliq Mario, Vlashic, Majer, Ivanušec, Suçiç Luka, Baturina.

SULMUES: Perišić, Kramarić, Petković, Pjaca, Budimir, Pasalić Marco.

LISTA REZERVË: Barishic, Ćaleta-Car, Jakic, Kotarski, Fruk, Ljubiçic, Matanovic, Sigur, Petar Suçic.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...