Futboll

Zubizarreta zbulon episodin, Messi tallej me Tata Martinon

Sa peshon prania një kampioni si Leo Messi në dhomat e zhveshjes? Shumë, shumë, deri në pikën që mjafton një fjalë e tij për të përcaktuar fatin e trajnerit apo të shokëve të skuadrës. Shpesh është thënë se “Pleshti” me veton e tij është në gjendje të përcaktojë se kush do të luajë me të apo kush duhet ta drejtojë ekipin. Duke pasur parasysh ngjarjet e fundit, vështirë se diçka e tillë do të ndodhë në të ardhmen, por në të kaluarën fjala e Leos ka pasur ndikim absolut te trajnerët që kanë drejtuar në “Camp Nou”.

Konfirmimi erdhi nga bashkëbisedimi i dy personazheve, Vicente Del Bosque dhe Andoni Zubizarreta, për “El Pais”. Ata nënvizojnë se si 6 herë fituesi i “Topit të Artë” ishte “thikë me dy presa” për çdo teknik.

Del Bosque, i cili i njeh lojtarët në mënyrë të shkëlqyer, shpjegon:

“Është e vështirë për një trajner të menaxhojë një lojtar të tillë. Dhe nëse lojtarët e shkëlqyeshëm fillojnë të mos merren vesh me ata në stol, lindin probleme, të cilat më pas bëhen të bezdisshme për trajnerët ”.

Ndërkohë, Zubizarreta tregon një situatë të disa viteve më parë, kur ai ishte ende drejtor sportiv i Barcelonës. Në vitin 2013, pas lamtumirës dramatike të Tito Vilanovas (u diagnostikua me kancer dhe më pas humbi jetën), klubi zgjodhi Gerardo “Tata” Martinon trajner. Argjentinasi, megjithatë, ndihej i dobët para bashkatdhetarit të tij Messi:

“Gjithçka varet nga bujaria e lojtarit ndaj ekipit të tij dhe trajnerit të tij. Tata Martino, kur ishte te Barça, i thoshte Messit: Unë e di që, nëse e telefonon presidentin, ai do të më flakë jashtë (shkarkojë), por, dreqi e mori, nuk ke pse të ma kujtosh çdo ditë. Unë tashmë di këtë”.

Në fakt, aventura e Tata Martinos në “Camp Nou” zgjati vetëm një sezon. Ndoshta Messi nuk e bën formacionin, por, që vendos për trajnerët, ka shumë fjalë.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency