Serie A

Zyrtare/ Edhe në kampionatin italian miratohet aplikimi i 5 zëvendësimeve për skuadër

Pas propozimit të FIFA-s dhe miratimit nga IFAB, edhe Federata Italiane e Futbollit ka vendosur të lejojë aplikimin e 5 zëvendësimeve për skuadër, në ndeshjet e mbetura të sezonit 2019-2020, që pritet të startojnë më 13 qershor.

Vendimi është marrë pasditen e sotme pas një mbledhjeje të Këshillit Federal, që ka vendosur të miratojë ndryshimin në rregullore dhe lejimin e kryerjes së 5 zëvendësimeve, por ashtu siç është parashikuar, në vetëm 3 intervale kohore, përveç pushimit mes pjesëve.

Ky rregull do të jetë në fuqi vetëm për ndeshjet e sezonit 2019-2020 dhe më pas gjithçka do të rikthehet si më parë, me vetëm 3 zëvendësime të lejuara, ndërsa shkak i aplikimit të kësaj risie ishte edhe fakti që futbollistët pritet të përballen me një lodhje më të madhe se zakonisht.

Kjo pasi koha për të zhvilluar ndeshjet e mbetura është e shkurtër dhe skuadrat do të duhet të zbresin në fushë çdo tre ditë, ndërsa këtyre u shtohet edhe fakti që pritet të luhet në temperatura shumë të larta.

Në Itali pati disa klube të vogla që u ankuan për lejimin e 5 zëvendësimeve, pasi sipas tyre, kjo rregullore favorizon skuadrat e mëdha, që kanë alternativa të shumta në pankinë dhe mund të freskojnë skuadrën pa humbur aspak cilësi në fushë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency